Balkon Nasıl Güzelleştirilir?

Evinde balkona sahip olmak herkesin hayalidir çünkü bir süre sonra dört duvar arasında kalmak insanı boğmaya başlar, hava almak için balkon çok büyük bir nimettir, son yapılan evlerin çoğunda balkon olmaması ev sahiplerini üzmektedir. Bazı kişiler ise balkonu olduğu halde onu değerlendirmesini beceremezler, güzel bir dekorasyon fikriyle balkonunuzu baştan aşağı yenileyebilir, daha kullanışlı hale getirebilir ve evin en güzel köşesine dönüştürebilirsiniz. Bu sayede orada huzur bulup, kafa dinleyebilirsiniz. Peki, balkon nasıl daha güzel gösterilir.

Duvarlarını renkli yapın

Güzel bir renk seçerseniz başlangıç aşamasında balkonu güzelleştirmeye başlayabilirsiniz. Genelde duvar rengi olarak beyaz, bej tonları tercih edilir. Siz bunun yerine tozpembe, bebe mavisi gibi tat renkler seçerek farklı bir hava katabilirsiniz. Farklılık güzelleştirme adımlarında büyük rol oynar. Eğer balkon büyükse bir duvarı diğerlerinden farklı boyayabilir ya da duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz, böylece kendinize özel bir köşe yaratmış olursunuz.

Tablo kullanın

Duvarları renklendirdikten sonra tablo koyarak farklı bir hava katabilirsiniz. Tek bir tablo asmak yerine birden fazla ufak tabloyu birleştirerek bir bütün oluşturabilirsiniz. Tablo asmak yerine el yapımı süslerde asabilirsiniz, örneğin ufak kütük parçalarını değişik renklere boyayın ve şekillendirin. Tablo seçiminde özel hayatınıza ait resimler tercih etmek yerine daha genel görüntüler tercih edin, sonuçta balkonun içini dışarıdan görmek mümkün.

Masa, sandalye koyun

Balkonda bol vakit geçirmek istiyorsanız masa, sandalye koymayı ihmal etmeyin. Çok büyük almayın ki tamamen kaplamasın ama oturup yemek yiyebileceğiniz ölçülerde olmasına dikkat edin. Eğer bahçe havası yaratmak istiyorsanız ahşap tercih edebilirsiniz, altına da hoş bir kilim serin ve renk uyumlarıyla bir bütün oluşturun. Masa istemiyorsanız ufak bir kanepe ya da birkaç puf koyabilirsiniz.

Bitki koyun

Balkonun bahçe havasında olması daha güzel görünmesini sağlayacaktır, sonuçta evden farklı bir köşe olması istenmektedir. Bu yüzden bol bol çiçek, yeşil bitki koyun. Raflara ve direk yere koyabilirsiniz, daha estetik görünmesi açısından özel makrome askılı saksıları tercih edebilirsiniz. Ancak koyduğunuz yer dikkat edin, kuşlardan koruyun. Yeşil bitkiler ve birkaç çiçek balkona çok güzel bir hava katacaktır. Eğer bitkilere bakamıyorsanız illa canlı almanıza gerek yok, yapay çiçeklerle de süsleyebilirsiniz.

Işıklandırma koyun

Balkonda genelde ışıklandırmaya dikkat edilmez, tavanda tek bir ampul olur. Zaten evin içindeki gibi büyük avize kullanmaya da hiç gerek yoktur, estetik durmayacaktır ancak ayaklı lamba alabilirsiniz ya da led ışıklarla bir köşeden diğer köşeye ışık sistemi oluşturabilirsiniz. Led ışıklar özellikle gece çok güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Hasır perde kullanın

Eğer dışarıdaki insanların sizi görmesini istemiyorsanız balkonunuza perde asabilirsiniz ancak düz beyaz perde hiç estetik durmayacaktır, onun yerine hasır perde kullanın. Hem dekorasyona uyacaktır hem de göz yormayacaktır. Balkona farklı bir hava katarken sizin de gizlenmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.