Doğum Sonrası Kanama Normal midir?

Bebeğiniz doğduktan sonra, normal bir doğum veya bir sezaryen olup olmadığına bakılmaksızın, vajinal kanamanız olacak ve bu birkaç hafta boyunca sürecektir. Bu kanama, lochia olarak adlandırılır ve rahminizin astarından kurtulma yoludur. Uterus doğum öncesi boyutuna geri döndüğünde kanama hafiflemeye başlayacaktır.Doğumdan sonraki 2-3 hafta içerisinde genellikle azalarak sona erer.

doğum
doğum

Doğumdan sonraki vajinalkanama, iyileşme sürecinin tamamen normal bir parçasıdır ve genellikle endişelenilecek bir şey değildir.Doğumdan sonra rahimden akan kan, hücreler, mukus ve dokulardır. Zamanla rengin değişimini fark edeceksiniz; koyu kırmızıdan sonra pembemsi kahverengiye ve nihayetinde kremsi ya da açık renklere doğru atım gerçekleşir.Uterus doğum öncesi boyutuna geri döndüğünde kanama hafiflemeye başlayacaktır.

Doğumdan Sonra Kanama Tehlikeli Olabilir mi?

Bazen plasenta parçaları rahimde kalabilir, eğer herhangi bir plasenta kaldı ise, onu çıkarmak için küçük bir ameliyat gerekebilir. Ayrıca bebeğinizin doğumundan sonra hemen bir şeyler yapmaya kalkışırsanız kanama hızı ve miktarı artabilir. Kanama büyük miktarlarda pıhtılar içeriyorsa, çok ağır kanama görünüyorsa (pedinizi saatlik olarak değiştirirseniz), hoş olmayan bir koku ve yüksek bir ateş varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

kanama
kanama

Doğum öncesi ve sonrasında enfeksiyon riski olduğu için tampon kullanmak çok risklidir. Bunun yerine hijyenik havluları kullanın, düzenli olarak hijyenik havlularınızı değiştirin ve hemen her gün duş alın. Bebeğiniz ile ilgilenmeniz gereken o güzel saatleri, tedavi altında geçirmek istemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.