Ekstre Atlatmak Mantıklı mı? Faydası ve Zararı Nedir?

Kredi kartı ekstre erteleme, kredi kartı kullanıcılarının yapmış olduğu son dönem harcamaların taksitlerinin hepsini ya da asgari tutarını ödeyemediği durumlarda sunulan bir hizmettir. Günümüzde insanlar nakit paraları yokken kredi kartından harcama yaparak ödemesini daha sonra yapmaktadır. Bu yapılan harcamaların bedelini ise 3 ile 12 ay süre içerisinde bankaya ödemek zorundadır. Ancak bazı kişiler borçlarını ödeyemez. Kredi borcunun ödenmemesi ya da gecikmesi durumda kişinin kredi notu düşecektir. Bu durum daha birçok sorunu beraberinde getirecektir.

Bankalar kişilerin bu durumda kişilere yüksek faiz getirisi ile ekstre erteleme imkânı veriyor. Ancak akıllara ekstre ertelemek mantılı mıdır sorusu geliyor. Cevap bazı durumlarda evet bazı durumlarda hayırdır.

Ekstre Erteleme Faydalı Mı, Zararlı Mı?

Kredi kartı ekstre erteletme borcunuzu ödeyemeyeceğiniz zamanlarda özellikle kredi notunuzun düşmemesi için yapılabilir. Çünkü kredi notu düşük olan kişilere bankalar istenilen krediyi vermeyecektir. Borcunuzu ödeyemeyeceğiz zamanlarda borcu geciktirmek yerine ekstre tarihini erteletmek daha mantıklı olacaktır. Ancak şunu unutmayın ki bankalar ekstre tarihlerini ertelerken borcunuza faiz uygulayacaktır. Bu durumda da borcunuz artmış olacaktır. En kısa sürede borcunuzu ödemek sizin için en iyi durum olacaktır.

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Nasıl Yapılır

Kredi kartı ekstre ertelemesi yapabilmek için öncelikle son borcunuzun asgari kısmını ya da tamamını ödeyemiyor olmanız gerekir. Eğer borcun asgari tutarını ödeyebiliyorsanız kesinlikle ekstre atlatma yapmamalısınız. Çünkü ekstre atlatırsanız en yüksek faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak ekstre ertelemeye kesin karar verdiyseniz müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet bankacılığından ekstre erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Ekstre erteleme son ödeme tarihine bir gün kalıncaya kadar yapılabilmektedir.

İnternet bankacılığından ekstre ertelemek için; internet bankacılığı hesabınıza giriş yapın ve mevcut borcunuzun olduğu kartı seçin. Daha sonra menüde görülen “Kredi Kartı Ekstre Erteleme” sekmesine tıklayıp, ekstre erteleme işlemini basitçe yapabilirsiniz. Borcunuz ertelendikten sonra mail ile bilgilendirme verilir.

Ekstre ertelemek için bu yöntemler haricinde banka şubesine giderek erteleme işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ekstre ertelemek size faiz olarak dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.