Eskrim Nasıl Oynanır?

Eskrim nedir?

Eskrim kılıçla yapılan bir spordur ve temelinde de orta çağda kılıçla yapılan düellolar vardır. Eskrimde kullanılan flöre, epe ve kılıç (sabr) olmak üzere üç tür silah vardır. Bu üç silahta da farklı müsabakalar yapılır ve sayı sistemleri aynı olsa da, aralarında küçük farklılıklar vardır. Eskrimin kendine has korunaklı kıyafetleri vardır. Çelik tellerle korunan maske, koruyucu yelek, sert ve sağlam ketenden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Bu, bisiklet sporcularının kask ya da dizlik takması gibi, eskrim sporcularını olası yaralanmalardan korur. Eskrim pistinin boyutları 1.5 metreye 14 metredir.

Flöre denilen silah 1,1 metre uzunluğundadır. Ucunda bir düğmesi ve bir de koruyucu kabzası vardır. Maksimum ağırlığı 500 gramdır. Eskrimde sayı alabilmek için, flörenin ucunu rakibin gövdesine bastırmak gerekir. Eskrimde ancak gövdeye yapılan vuruşlar sayı getirir, kollara ya da başka bir bölgeye yapılan vuruşlar kurul dışıdır ve sayı olarak tabelaya yansımaz. Aynı zamanda eskrim, hızın ve aldatıcı hareketlerin önemli olduğu bir spordur. Yani eğer sayı kazanmak istiyorsanız, rakibinizi hızlı hareketlerle aldatmanız ve bu şekilde hedefinize gitmeniz gerekir.

Epe, flöreye göre daha ağır bir silahtır. Eskrimin epe oyununda flöreden farklı olarak rakibin herhangi bir yerine yapılan dürtüş sayı getirir. Flöre de yalnızca vuruşlar sayı getiriyorken, epede hem vuruşlar hem de dürtüşler sayı getirir. Kılıç oyununda benzer şekildedir. Fakat diğer iki oyundan farklı olarak bu oyunda yalnızca belden yukarıya yapılan vuruşlar ve dürtüşler sayı kazandırır.

Eskrim düşünme biçimimizi etkiler mi?

Eskrim de yapacağınız hamleleri uzun uzadıya düşünme şansınız yoktur. Çok kısa sürede hamle yapmak zorunda olduğunuz bir satranç oyunu gibidir ve bu da bu sporu çok daha keyifli bir hale getirir. Aynı zamanda kullanılan kılıçların kesici ya da delici özellikleri yoktur, sporcu karşısındakine zarar vermeye çalışmaz, yalnızca kılıcıyla dokunarak sayı almaya çalışır. Karşılıklı bir zihin savaşı gibidir. Ortada bir masa yoktur, kılıçlar vardır. Geliştireceğiniz stratejiler ve rakibinize karşı yapacağınız aldatıcı hamlelerle, rakibinizi alt etmeye çabalarsınız. Bu da analitik düşünme kapasitenizin artmasına yardımcı olur.

Eskrim’i genelde hangi yaş grubundaki insanlar tercih eder?

Eskrim her yaş grubundan insanın, kadın erkek, şişman zayıf diye ayırmadan rahatlıkla yapabileceği bir spordur. Aynı zamanda eskrim, çocukların gelişimine çok fazla katkı sağlayan bir spordur. Sağlık, disiplin, yaratıcılık, güç ve daha pek çok beceri kazandırır. Özgüven sorunu yaşayan çocukların bu sorunlarını çözmelerine yardımcı olur. El göz ve beden zihin koordinasyonunu üst seviyeye çıkarır. Nereden bakılırsa bakılsın, yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de manevi ve mental problemlerini çözmek için kullanabilecekleri bir spor, bir aktivitedir.

Türkiye’nin hemen hemen her noktasında eskrim dersleri verilmektedir. Eskrim sporuna ilginiz varsa, bu konuda kendinizi geliştirmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.