Giysiye Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Bir cumartesi öğleden sonra hava almak için sahile yürüdünüz. Denize karşı bir banka oturdunuz, kuşaklarınızı taktınız ve müzik eşliğinde manzarayı izleyerek kırk beş dakika zaman geçirdiniz. Tam kalkmak üzereyken sizi bir şeylerin tuttuğu hissine kapıldınız. O da ne? Pantolonunuza sakız yapışmış olmasın! Ne kadar çabalarsanız çabalayın sakızı giysilerden çıkarmak kolay bir işlem değildir. Üstelik pantolonuz üzerinizdeyken buna imkansız bile denilebilir. Peki, bundan nasıl kurtulacağız?

 

sakız
sakız

Buz Küplerini Hazırlayın!

Sakızdan kurtulmanın en kolay yolu onu dondurmaktır. Buzlukta duran buz küplerini çıkarın ve sakız donana kadar üzerinde gezdirin. Donduğundan emin olduktan sonra sert bir şey yardımıyla oradan kazıyabilirsiniz. Bazen kullanmadığınız bir banka kartı bile bu konuda yardımcınız olabilir. Kazıma işleminden sonra küçük lekeler kalabilir, ancak bunlar da yıkama işleminden sonra tamamen ortadan kalkacaktır.

buz
buz

Sakız için bir başka çözüm yolu da giysinin kendisini bir poşete koymak ve buzlukta donmasını sağlamaktır. Bazen buz küpleri bu konuda işe yaramayabilir. Böyle durumlarda buzlukta giysiniz için yer açmanız akıllıca olacaktır. Yine aynı şekilde buz tutan sakız ağzı küt olan herhangi bir şeyle oradan kazınabilir. Ancak bu işlem sırasında kesici bir alet kullanmamaya da dikkat etmek gerekir.Sadece giysiler için değil, sakızın yapıştığı her şey için ondan kurtulma konusunda en iyi çözüm yolunun sakızı dondurmak olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.