Golf Nasıl Oynanır?

Halk arasında soyluların oyunu olarak da bilinen golf, Türkiye’de çok yaygın olarak oynanmasa da, dünyada oldukça yaygın şekilde oynanan bir spor türüdür. Bu yazımızda, golf hakkında genel fikir sahibi olacağınız birkaç küçük bilgiden bahsedilecek.

Golf nedir?

Golf, doğanın içerisinde özel olarak hazırlanmış sahalarda, golf sopaları ve golf topu ile oynanan bir oyundur. İngilizler eliyle yaratılmış olan bu oyun, yaklaşık 5 asırdır oynanmaktadır. Sahada toplamda 18 adet çukur bulunur. Golf sahalarının parkurunda doğal ya da yapay engeller bulunur. Oyunun amacı, bu 18 çukuru en az vuruşla tamamlamaktır. 18 parkurluk bir golf oyunu, yaklaşık olarak 70 vuruşla tamamlanır. Bu aynı zamanda vücudunuzu çalıştırmak ve bu golf alanında kilometrelerce yürümek anlamına geldiğinden golfün sağlık açısından da faydalı olduğu gibi genel bir kanı vardır.

Golfün kuralları nelerdir?

Golfte rakipler vardır ve bu oyun orakiplere karşı oynanır, fakat golf dünyasında sıklıkla tekrarlanan bir şey vardır, aslında golf oyuncusunun rakibi, golf sahasının kendisidir. Dolayısıyla golf dünyasında en önem verilen şey saygı, görgü kuralları ve sportmenliktir. Bu kurallara uymayanlar, kendilerini bu oyunun dışında bulurlar. Bir golf oyuncusu, hem kendisine, hem rakibine, hem de golf sahasına saygı duyulmalıdır. Bu her golf oyuncusunun kabul ettiği, değişmez olan kuraldır.

Golf genellikle çim saha üzerinde oynanır. Her oyuncu sıraları geldiğinde başlangıç vuruşlarını yaparlar. Çukura kadar olan kısımlara fair-way denmektedir ve amaç topu, diğer alanlara göre daha düzgün olan bu bölgelere atmaktır. Fair-way alanlarının yaklaşık 30-90 metre aralığında bir genişliği vardır. Bu alanın iki tarafında rough denilen, daha uzun ve kaba çimlerden oluşan bir alanlar bulunur. Bu alan içinde çalılıklar da yer alabilir. Top bu alanlara saplandığı zaman, oyuncu için topa vurmak epey zorlaşır. Nihayetinde amaç, sahanın diğer ucunda, bayrakla belirtilmiş olan küçük deliğe topu sokabilmektir. Sahada 18 parkurun hepsi tamamlandığında, topu deliğe en az vuruşu yaparak sokmuş olan oyuncu maçı kazanır.

Deliğin etrafını çevrelemiş olan, çimleri kısacık kesilmiş ve düzgün vuruşlar yapılmasına olanak sağlayan alana Putting Green denir. Bu alanda yapılan vuruşların adı da ”Pata”dır. Top putting green alanına geldiğinde ve oyuncu pata atışı yapmaya hazır olduğunda, delikteki bayrak delikten çıkarılır.

Dünyanın en önemli golf turnuvaları nelerdir?

Dünyada en çok golf oyuncusuna sahip ülkeler İngiltere ve ABD’dir. Dünya üzerinde yaklaşık 25 bin golf oyuncusu varken, dolf oyuncularının sayısı 35 milyonu geçmiştir. Golf alanında dünyanın en prestijli turnuvaları, yapıldıkları tarihlere göre sırasıyla şöyledir:
– The Masters
– U.S. Open
– The Open
– PGA Championship

Dünyada, golf tarihinin bugüne dek bilinen en iyi oyuncusu Tiger Woods olarak karşımıza çıkmaktadır. Tiger Woods’dan sonra Arnie ve Jack Nicklaus ikilisini sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.