Makyajla Uyumak Zararlı mı?

Doğal güzelliğin yeri başka olsa da, bakımlı görünmek isteyen her kadın makyaj yapar. Özellikle genç gösteren makyaj hileleri kullanılarak, ciltteki kusurlar kapatılmaya çalışılır. Fakat makyaj ürünlerinin doğal olmadığını, içlerinde kimyasal maddeler olduğunu, bu nedenle de cilde zarar verdiğini herkes bilir. Bu ürünler gündüz cilt üzerindeyken bile zarar verirken, gece makyajlı uyumak sizce zarar vermez mi?

Makyajla Uyumanın Zararları

Gece uykusunun insan vücudunu dinlendirici bir etkisi vardır. Bunun sebebi de hücrelerin yenilenmesidir. Gece uyurken tüm vücutta yenilenme olur. Fakat makyajla uyuma durumunda maalesef ki bu gerçekleşemez. Zira üzerinde makyaj malzemesi olan cildin gözenekleri kapalıdır. Bu da cildin hava almasını, yenilenmesini engeller. Yenilenemeyen cilt ise zamanla yaşlanma belirtileri göstermeye başlar.

Makyaj malzemeleri, cildin yenilenmesini engellediği için sivilce ve siyah nokta oluşumuna da sebep olabilir. Üstelik bu ürünler, cilt üzerinde çok fazla kaldığı zaman kurutucu etkisi de olmaktadır.

Genel cilt bakımında kullanılan makyaj ürünleri cildi kuruturken, dudaklarda kullanılan rujlar da gece boyunca dudakları kurutacaktır. Bu nedenle gece yatarken rujları temizleyip, dudaklara nemlendirici kullanmak faydalı olur.

Göz makyajından bahsetmek gerekirse de; göz kalemi, maskara vs. temizlenmediği zaman kirpikler ve gözler için zararlı olacaktır. Bu malzemeler zamanla kirpikleri kurutup dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca bu şekilde uyumak, gözlerin mikrop kapmasına bile yol açabilir.

Evet, makyajla uyumak oldukça zararlı. Fakat gün içerisinde de mümkün olduğunca az makyaj yapılmalı, elden geldiğince kimyasal içeren bu ürünlerden uzak durulmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.