Web Hosting Trafik Nedir?

Hosting trafiği (bandwidth) bant genişliği şeklinde de ifade edilir. Hosting trafiği aldığınız sunucu hizmetinde meydana gelen veri aktarım miktarıdır. İnternet sitenizi ziyaret edenlerin girişlerinde sayfanın görüntülenmesi için gereken öğelerin indirilme miktarına denir. Ziyaretçileriniz sitenizin sayfalarında gezindikçe aslında veri alışverişi yapmakta ve görüntülenmek istenen sayfadaki veriler indirilmektedir. Dolayısıyla trafik miktarı artmaktadır. Mesela sitenizin ana sayfasını 10 kişi ziyaret etti ve ana sayfanız toplam 5 MB (resim, video, metin, kod vb.). Sadece ana sayfanızın trafiği 50 MB olacaktır.

Trafik Nasıl Artar?

Sitenizde ziyaret edenlerin daha çok sayfaya geçiş yaparak daha çok içerik görüntülemeleri hosting trafiğinizi katlayarak arttıracaktır. Sitenizin trafik miktarı tekil veya çoğul ziyaret sayıları ile artabilir. Burada tekil ziyaret tek bir ip adresinden yani tek bir bilgisayardan bir günde bir defa ziyaret eden site kullanıcısını ifade eder. Çoğul ziyaret ise yine tek ip adresinden bir günde birden çok kez aynı sitenin kullanılmasını ifade eder. Her iki durumda da site trafiğini etkileyen esas faktör sonuçta ne kadar veri indirilmesi sağlandığıdır.

Hangi Hosting Trafik Paketini Tercih Etmeliyim?

Kurmayı düşündüğünüz sitenize en uygun trafik limitine sahip paketi seçmeden önce sayfalarınızın yapısına, sitenizde yayınlayacağınız veri türüne, verilerin kategorize edilerek ayrı sayfalarda yayınlanmasına, verilerin en iyi kullanım için boyutlarının düzenlenmesine ve ne kadar bir kitleye ulaşmayı hedeflediğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Hiç beklemediğiniz bir anda ziyaretçilerinizin erişim sorunu yaşamasını istemiyorsanız limitsiz paketleri tercih etmelisiniz.

Aylık Trafik Limiti Aşılırsa Ne Olur?

Hosting sağlayıcıları müşterilerine sınırlı trafik paketlerinin yanı sıra limitsiz paketler de sunmaktadır. Bunu kullandığımız kotalı internet hizmeti gibi düşünebilirsiniz. İnternet sağlayıcınızın size sunduğu kota gibi sunucunuzun trafik limiti dolduğu zaman ziyaretçilerinizin sitenize ulaşması mümkün olmayacak ya da yavaşlayacaktır. Bazı sitelerin de aşım durumunda ek ücretler yansıttığı bilinmektedir. 5 GB limiti olan bir siteden aylık toplam 5 GB veri indirilebilir.

“Bot Site Trafiği” Nedir?

Yüksek trafik siteniz için önemli bir kriterdir. Sosyal medyadaki takipçi mantığı ile düşünürsek sitenizin trafiği ne kadar yüksek ise o kadar popüler demektir. Bu site fikrinizin verimli bir şekilde işlemesi için ilk temel adımdır. Yoğun trafiği olan site değer kazanacaktır. Sitenizin trafiğini test etmek için sitenize sayaç ekleyebilirsiniz. Google Analytics ile de ölçüm işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sadece sitenizin trafik ölçümü sitenizin potansiyelini anlamaya yetmeyebilir. Sahte takipçilerle popülerliğini sergileyen sosyal medya kullanıcıları olduğu gibi siteler için de gerçek ziyaretçilerden hariç trafiği manipüle etme yöntemleri vardır. Bu şekilde gerçek ziyaretçilerinin oluşturmadığı trafiğe “bot web sitesi trafiği” denebilir.

Sonuç olarak hosting trafiği ne kadar çok ise siteniz ile hitap edeceğiniz kişilerin kullanım ve erişim performansı da o kadar artacaktır. Bu trafiğin akışı insanların da sitenize verdiği notu ifade edebilir. Bu motivasyon ile sitenizde değişiklikler ya da geliştirmeler yapmanız hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.