Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Bitkiler, çok eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan doğal ürünlerdir. Çeşitli ilaçların elde edildiği bitkilerden zaman içerisinde çay da üretilmiş ve tüketime sunulmuştur. Günümüzde tüketilen bitki çaylarının birçok rahatsızlıklara karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Fakat her ne kadar düzenli olarak tüketildiğinde fayda sunsa da aşırıya kaçıldığında her besin gibi zarar verebilmektedir. Aşırı ve bilinçsiz bitki çayı tüketimi sonucunda kişiler hamilelik süreci vb. zamanlarda zarar görebilmektedir. Peki, mide bulantısından uykusuzluğa kadar faydası dokunan bitki çaylarının faydaları nelerdir? Hangi bitkiye çayı hangi rahatsızlığa iyi gelmektedir?

Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı

Kış aylarında sıklıkla tercih edilen adaçayı, vücut toksinlerin atılması sağlayarak karaciğerin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Stresli zamanlarda tüketilmesi önerilen adaçayının diğer bir özelliği ise kan şekerini düşürmesidir. Bunların dışında saç beyazlamasını yavaşlatma, idrar yolu enfeksiyonlarını giderme gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

Yeşil Çay

Yağ yakıcı özelliği ile tanınan ve diyet zamanlarında sıklıkla tüketilen yeşil çay, kanser gibi birçok hastalığında önlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde yüksek derecede antioksidan içeren yeşil çayın diğer bir özelliği ise hastalıklara karşı direnç sağlayarak anti-inflamatuar bir görev görmesidir. Bunların yanı sıra dişlerde oluşabilecek çürükleri önlemekte ve mevcut diş eti hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Papatya çayı

Tıpkı melisa çayı gibi sakinleştirici özelliğiyle tanınan papatya çayı, düzenli olarak tüketildiğinde stresi azaltmaktadır. Uyku problemi çeken kişilerin tüketerek sonuç aldığı bitki çaylarından biridir. Bunların yanı sıra bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve alerji sonucu meydana gelen rahatsızlıkların azalmasını sağlamaktadır. Fakat bu konuda papatya içeriğine karşı oluşabilecek alerji ataklarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Beyaz Çay

Son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren beyaz çay, kilo verme konusunda kişilere destek sağlayan bitkisel çaylardan bir diğeri. Fakat sağladığı kilo verme desteğinin yanında birçok özelliği de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir: tansiyon ve kolesterolü düşürmesi, kalp sağlığına katkıda bulunması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, diş sağlığını korumaya yardımcı olması, enerji vermesi, hafızayı geliştirmesi, kemik yapısını güçlendirmesi, cilt sağlığına katkıda bulunması.

Sinameki Çayı

Bitki çaylarının faydaları dendiğinde akla diğer bir madde olarak kabızlık rahatsızlığına gidermesi gelmektedir. Bu noktada akla gelen ilk isimse sinameki çayı olmaktadır. Kabızlık dönemlerinde kullanılması önerilen sinameki çayının üç haftadan fazla sürelerle kullanılması oldukça tehlikelidir. Bağırsakları çalıştırması ile tanınsa da, söylenen süre aşıma uğradığında bağırsak tembelliğine yol açabilmektedir. Bunların yanı sıra apandisit, Crohn hastalığı, hemoroid, mide hastalıklar ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.