Charles Darwin kimdir?

Charles Darwin, 12 Şubat 1809 tarihinde Birleşik Krallıkta dünyaya geldi. Darwin, Robert ve Susannah çiftinin beşinci çocuğuydu. Babası ve dedesi tanınan doktorlardı. Oldukça zengin bir ailenin kızı olan annesini ise sekiz yaşındayken kaybetti.

Charles Darwin kimdir

Charles Darwin’in eğitim hayatı

Darwin, eğitim hayatına Shrewsbury Okulu’nda başladı. Bu okuldan mezun oldukta sonra babasının yanında stajyer olarak çalıştı. Daha sonra İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Tıbba ve cerrahlığa karşı fazla ilgili olmadığında derslerinde başarı yakalayamadı. Okulunda azledilen bir köleden hayvan doldurma sanatı olan Taksidermiyi öğrendi. Doğa tarihine oldukça ilgiliydi ve bu alana ilgi duyan öğrencilerin kurmuş olduğu Plinius Topluluğuna katıldı. Öğretmeninden evrim teorisi hakkında bilgi edindi ve bu öğretmeni ile deniz canlılarını inceledi. Bu çalışmalardan sonra ortak atalardan evrim teorisini de destekleyen homoloji örneklerini tepsi etti. Robert Jameson isimli başka bir öğretmeninden ise bitkilerin sınıflandırılması ve jeoloji üzerine dersler aldı.

Babası onun tıp alanına ilgisizliğini fark edince Cambridge Üniversitesi Christ’s College gitmesini istedi. Burada tıp alanında olduğundan daha başarılı olduğu aşikârdı fakat onun ilgi alanı doğa tarihiydi. Bir süre sonra botanik profesörü olan John Stevens Heslow ile tanıştı. Profesör ile yakın bir bağ kurdu ve arkadaş oldular daha sonra ise ondan özel ders aldı.

Charles Darwin’in çalışmaları ve eserleri

Charles Darwin, birçok makale ve kitap yazmıştır. 1837 yılında mercan oluşumlarının incelenmesi sonucu özellikle pasifik ve Hint okyanusundaki yüksek bölgeler üzerine çalışmalar yaptı. Yine aynı yıl kıtasal yükselmeler nedeni ile dağ oluşumu ve volkanik olaylar hakkında çalışmalar yaptı. 1938 yılında ise Cocos Keeling adalarındaki bitkiler hakkında ve verimli topraklar üzerine araştırmalar yaptı. 1840 yılına gelindiği zaman Şili Kınkanatlı böcekleri hakkında açıklamalar, Güney Amerika Böcekleri üzerine açıklamalar ve son olarak Güney Amerika örümcekleri hakkında açıklamalar şeklinde çalışmalar yaptı. 1841 yılında çift çiçekler ve kökenleri hakkında çalışması oldu. 1844 yılına gelindiğinde memelilerin doğal tarihi isimli bir çalışma yaptı. 1848 tarihinde bir Galapagos likeni hakkında açıklamalar isimli bir çalışması oldu. 1851 yılında Deniz suyu tohumları öldürür mü? ismini taşıyan bir çalışmasını yayınladı. 1855 yılında ise kertenkele yumurtaları hakkında bir çalışmada bulundu. 1857 yılına gelindiğinde ise arılar ve barbunyaların döllenmesi hakkında bir çalışma yayınladı. 50 yaşına geldiğinde uzun süre yaptığı çalışmalar sonucu Türlerin Kökeni isimli kitabını yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.