Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi sabır ve sevgi göstererek başaracağınız bir dönemdir. Bunun için gerekli olan ilk ve tek şey çocuğunuzun hazır oluşu olacaktır. Her ne kadar6 aylık bebeğe bile tuvalet eğitimi verilebilir gibi makaleler okuyor olsanız da her şeyin normal ve doğru döngüde devam etmesi fikrinden çıkmayın deriz. Çocuğunuzun hazır olup olmadığını dikkat ederek karar verebilir ve bu sürece o şekilde başlayabilirsiniz.

tuvalet eğitimi
tuvalet eğitimi

Çocuğunuz artık konuşuyor ve tuvaletini yaptığı zaman farkına varıyorsa artık yavaş yavaş bırakmaya yaklaşmış demektir. Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını değiştirmek için hemen bir günde radikal karar almayınız ve onu sürece hazırlayınız. Örneğin bir ay boyunca ona artık yavaş yavaş bezi bırakacağının sinyallerini vermeye başlayınız. Asla kötü bir şey yapıyorsun artık bırakacağız diye konuşmalar ile değil, tamamen pozitif ve olması gerekileni aşılama şeklinde yapacağınız konuşmalar yapmalısınız.

Örneğin artık sen büyüdün e bizim gibi tuvaletini yapabileceksin diye onu alıştırabilirsiniz. Sonrasında ise ki genellikle bu 2 ile 4 yaş arası olarak belirlenmiş süreçlerde bezi bıraktırmaya başlayabilirsiniz. Hem gündüz hem de geceyi aynı anda kesmeye çalışınız aksi halde gece çocuklar uzun süre zorlanmaya devam ediyor olacak.

çocuklarda tuvalet
çocuklarda tuvalet

Kararlı Olun

Onunla artık kararlı konuşun ve bu süreci başlatın. İlk günler asla evden dışarıya çıkmayın ve o hatırlatmasa bile er 15 dakikada bir çişinin olup olmadığını eğlenceli bir şekilde sorun. Bu günlerde en az 40 kere tuvalete gitmeye hazırlanın. Gece de çocuğu bez bağlasanız bile ona belli etmeden uykusunda takınız ve gece de bir ya da iki kez çişe kaldırınız. Yavaş yavaş bunu da sonlandıracak ve artık tamamen tuvalet eğitimini vermiş olacaksınız. Bu süreçte çocuğunuzun hazır olması kadar sizin de hazır olmanız çok önemlidir. Asla yarım bırakmayınız ya da asla başa dönmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.