Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Numaralı gözlükler sağlık sorununun çözümüne yöneliktir. Göz rahatsızlıklarından dolayı görmede oluşan bozukluklar gözlüklerle giderilir. Sürekli gözlük kullananlar için hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Sürekli gözlük kullananlar neredeyse gittikleri her yerde ve ortamda gözlüklerini yanlarında bulundurmaktadır. Göz doktorlarının muayenesi sonucu oluşturulan özelliklere göre kullanmak en doğru olanıdır.

Sokaktan Gözlük Almak Doğru Mu?

Günümüzde pazarlardan veya sokaklardan gazete veya kağıt üzerindeki yazıları okuyarak kendine uygun gözlük almaya çalışanlara rastlanmaktadır. Bu yöntem doğru olmamakla birlikte, mevcut göz rahatsızlığının daha da ilerlemesine neden olmakta, telafisi mümkün olmayan göz hastalıkları sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle gözlük satın almadan önce doktor muayenesi olmak en doğru olan yöntemdir.

Gözlük Modelinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gözlük seçimi oldukça zor bir işlemdir. Onlarca gözlük denedikten sonra yine de doğru gözlüğü bulamamaktan yakınılması da normaldir. Çünkü alınacak gözlük aynı zamanda kişiliği ve dış görünümü etkileyen bir faktör olacaktır. Özellikle oval yüzlü olanlar bu konuda kendilerini şanslı hissedebilir. Çünkü birçok gözlük modeli bu yüz şekli ile uyumlu olabilmektedir. Yuvarlak bir yüze sahip olanlar ise seçimlerini uzun gözlük modellerine yöneltmeli, yüzüyle aynı formda olan yuvarlak gözlüklerden kaçınmalıdır. Uzun yüze sahip olanlar da seçimlerini yüzlerini daha uzun göstermeyecek gözlük modellerinden yana kullanmalıdır. Üçgen bir yüz şekline sahip olanlarda durum biraz farklılık göstermektedir. Bu tür yüz hattına sahip olanlar alt çerçeve kalınlıklarını ince, üst çerçeve kalınlıklarını ise biraz daha kalın modellerden seçim yapması, gözlüğün yüzle daha uyumlu olmasını sağlayacaktır.

Gözlük Camının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Gerek numaralı ve gerekse güneş gözlüklerini alırken sokaktan veya pazardan değil, optik ürün satan mağazalardan almak en doğru olanıdır. Çünkü gözlük camlarının imitasyonları ile orijinal camı  ayırmak ilk etapta mümkün görünmemektedir. Ancak zamanla kalitesiz camlar çizilmeye ve bulanık göstermeye başlayacaktır. Aynı zamanda güneş ışınlarını kesmediği gibi, numaralı gözlüklerde net görmeyi de engellemeye başlayacaktır. Bu nedenle alışveriş için gözlük optik mağazaları tercih edilmelidir. Buralardan alınan gözlüklerin kalitesinde bir sorun yaşanmamaktadır. Optikler ürünleri için garanti verdiğinden, yaşayacağınız sorunların çözümünde de yardımcı olmaktadır.

Herkes Gözlük Kullanabilir Mi?

Bir görme sorunu yaşayan herkes gözlük kullanabilir. Bunun bir için bir engel bulunmamaktadır. Güneş gözlüklerini hemen hemen herkes kullanabilir. Ancak güneş gözlüklerinde kaliteli cam ve malzemeden yapılmış ürünlerin alınması gerekir. Herhangi bir denetimden geçmemiş, sağlıksız malzemelerden üretilmiş güneş gözlükleri göz sağlığı sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle günün büyük bir bölümünü bilgisayar ve kitap başında geçirenlerin dinlendirici gözlük adı altında gözlük talepleri dikkat çekmektedir. Her ne olursa olsun eğer bir gözlük edinmeniz gerekiyorsa mutlaka doktor muayenesinden sonra buna karar verilmelidir. Düşük numaralı gözlüklerden oluşan ve dinlendirici gözlük diye tabir edilen gözlükler, herhangi bir göz rahatsızlığı olmayan biri tarafından da kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.