İş Ortamındaki Bencillikle Baş Etme Yöntemleri

İş ortamı, mesai saatleri belli olan çalışanlar için bile evden daha fazla maruz kalınan bir yerdir. Birçok kişi hafta sonu dahi çalışmaya giderken iş yerlerini çekilmez kılan ve bencillikleri ile sağa sola sataşan kişilerle aynı ortamda olmak çoğu zaman katlanılmaz oluyor.

iş

Mesleğinde tecrübe edinen kişiler için çok problem olmayan bu durumlar yeni mezunların ve birkaç yıllık tecrübesi olan kişiler için kariyeri kötü yönde etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Peki bu durum kimseyi kırmadan ve istenilen sonuca ulaşılacak bir biçimde nasıl çözülebilir? Aslında karşıdaki kişiyi iyi tanımıyorsanız bir süre daha yolu bulunamayabilir. Öncelik bu kişileri iyi çözümlemektir.

İş Yerindeki Bencil İnsanlarla Nasıl İletişim Kurulmalı?

Karşıdaki insanın ciddi psikolojik problemleri yoksa illa ki iyi yönleri vardır. Bu yönlere odaklanmaya çalışmak önemlidir. bencil olmadığı anları yakalayabilmek ve bu zamanlarda onunla normal iletişim kurmaya çalışmak faydalı olur. Ayrıca iş ortamında olsa dahi ciddi kırgınlıkları uygun zamanlarda karşıdaki kişiye tatlı dille ifade edebilmek ve bencilce bir yaklaşım sergilendiğini güzel bir şekilde anlatabilmek tüm gidişatı değiştirebilir.

iş ortamı
iş ortamı

Karakter olarak fedakar olanlar, bencil olanlar ve yerine göre farklı karaktere bürünen insanlar vardır. İnsan kendini bu sınıflardan birine koyacak kadar iyi tanıyabilmeli ve karşısındaki yargılarken kendi özelliklerini de iyi tanımalıdır. Eğer vicdani olarak rahatsanız ve bencil insanlarla sağlıklı bir iletişim kurmayı tam anlamıyla başaramadıysanız iletişimi mümkün mertebe azaltmak karşılıklı olarak sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.