Seo Analizi Nedir?

Seo açılımı Search Engine Optimization kelime anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. Web sitelerinin Google Aramalarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar bulunmaktadır. Seo analizine bakıldığında  web sitesinin aramalara sağladığı uyumu ve kullanıcı deneyimini takip ederek daha iyi sonuçların alınmasını sağlamak için yapılması gereken çalışmaları ortaya koyan sistemdir.

Seo analizi bir web sitesinin Google Arama Motorunda üst sıralarda yer almamasına neden olan sorunları belirterek  çözüm yolları aranmasını sağlamaktadır. Seo analizi yeni sistem özelliklerine uygun çalışmaları dikkate alarak rekabette ön planda olmayı sağlamaktadır. Seo analizi yapan web sitesi sahibi, fırsatlardan yararlanarak kalitesini arttırabilir.

Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo analizi yapmak için birtakım kriterleri yerine getirmek gerekir. İlk önce meta açıklamasının yapılması gerekmektedir. Meta açıklaması sitede yer alan sayfalardaki başlık ve açıklamaların sayfaya özgü olup olmadığı anlamına gelmektedir.

URL yapısının benzersiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun nedeni ise sayfa içeriğinin benzersiz olması gerektiği içindir. Bu duruma bağlı olarak sitede yer alan içeriklerin özgün olması şart olmaktadır.

Internal Links yani iç bağlantılar denilen kısım ise aramalarda üst sıralarda yer almak için site içinde başka sayfalara bağlantı sağlanması durumudur. Web sitesinde yer alan görseller önemlidir. Çünkü kullanılan görseller sayesinde siteye  ziyaretçi çekilmektedir.

Kullanılan görsellere etiket kullanımı yapılmamalı ve anahtar kelimeler görsele uygun olmalıdır. Daha sonra User Experience yani Kullanıcı Deneyimi analiz edilerek kullanıcı alışkanlıkları ve hedef kitle belirlenmektedir.

Kullanıcı deneyimi, web site ara yüzünün kullanıcıya uygun mu? Ya da web sitesine giren bir kullanıcı sayfayı açtığında ne ile karşılaşıyor? Bu soruların cevabını analiz eder.

Sayfa Dışı Seo Analizi

Site sahibi siteye gelen bağlantıları kontrol etmek adına sayfa dışı analizi yapmalıdır. Sayfa Dışı Seo Analizi belirli aralıklarla takip edilmelidir. Google Search Console sisteminden site bağlantılar kısmına girilerek siteye gelen bağlantılar görülebilmektedir. Site sahibi ücretsiz bir şekilde bu sistemi kullanılabilir.

Siteye gelen bağlantılarda bağlantı sayısı, bağlantı güvenilirliği, bağlantı çeşitliliği önemli olmakla birlikte rapor ve analiz edilmesi gereken konular olmaktadır.

Seo Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama Motorunda sıralamasını yükseltmek isteyen site sahipleri Seo kavramının gerektirdiği teknik bilgi ve çalışmalara dikkat etmesi gerekmektedir. Seo Analizine bağlı olan bu çalışmalar için birtakım özellikler bulunmaktadır.

Dönüşüm oranı  bu özelliklerin başında gelir. Site trafiği takip edilerek site içi hareketlenmeler ölçümlenebilmektedir. Anahtar kelimeye bağlı olarak aramalarda kullanılan kelimeler siteye tıklanma oranını arttırmaktadır. Sayfa başlığına ve sitenin içeriğine dikkat edilerek yanlış anahtar kelimeden kaçınılmalıdır.

Belirlenen anahtar kelime sonrasında web sitesine çekilen ziyaretçilerin analiz edilmesiyle görünüm arttırma sağlanabilir. Arama Motoru, kaliteli ve içeriği iyi olan siteleri üst sıralara taşır. Bu nedenle sayfalar rekabete girer ve organik trafik sağlanmaya çalışılır. Bu durumda sayfaların indekslenmesi önemli olmaktadır. Sayfalar bağlantılarıyla ziyaretçi trafiğini arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.