Arı Sokmalarının Gizli Sağlık Yararları Yeniden Keşfedildi

Arı zehri, hem eski Mısır tıbbında hem de geleneksel Çin tıbbında uzun bir geçmişe sahip. 5000 yıldır insanlar, saç dökülmesinden kansere kadar uzanan sağlık sorunlarını tedavi etmek için arı zehrini kullandılar. Binlerce yıl önce Mısırlılar artriti gidermek için arı zehrinden yararlandılar. Modern tıp bilimİ insanları ise, arı zehrinin olağanüstü etkilerini keşfettiler. Daha yakın zamanda, cilt veya sinirlere saldıran multipl skleroz ve bağışıklık sistemi bozukluklarını tedavi etmeye başladılar.

arı
arı

Arı Zehri Tedavisi Nedir?

Genelde arı zehri tedavisi (BVT) olarak adlandırılan arı sokması tedavisi, aynı zamanda apitoksin olarak bilinen bal arısı zehrindeki toksik bileşiklerin tedavi amacıyla tıbbi olarak kullanılmasıdır. Arı zehri tedavisi, iyileştirme özellikleri için sadece arı zehrini kullanan, fakat balmumu, bal, polen, propolis de dâhil olmak üzere çeşitli arı ürünleri kullanan apikal terapi (arı terapisi) adı verilen daha geniş bir tıbbi felsefe ve tedavi yönteminin parçasıdır.

Bir arı harekete geçirildiğinde zehirden daha fazlasını bırakır. Tahminen 18 ila 20 doğal antibiyotik ve antiviral madde, anti-inflamatuar ve ağrı azaltıcı maddelerle birlikte bulunabilir. Arı sokmaları, potansiyel iyileştirme özelliklerini üreten insan vücudundaki reaksiyonları da tetikleyebilir.

arı sokması
arı sokması

Yakın zamanda çeşitli formlarda arı zehri hastalara enjekte edilerek, uykusuzluk, anoreksi, mide ve bağırsak ülseri, kabızlık, osteoporoz, larenjit ve daha pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilecek.

Herkes bir arı tarafından sokulabilir ve bazı insanlar sert alerjik reaksiyonlara sahip olacaktır, ancak, antibiyotiklere direncin arttığı bir dönemde, bu gizli tıp, doktorların yeni tedavileri keşfetmesine yardımcı olabilir. Arıların bir dizi sağlık problemini tedavi edebileceği yaygınlaşırsa hayatta kalmaları daha da önem kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.