Beynimizin İşleyişini Artıran 3 Önemli Besin Grubu

Beslenme, sağlıklı kalmak, bedeninizin ve beyninizin işlevleri üzerindeki gücü nedeniyle ciddiye alınması gereken bir şeydir. Organizmanız doğru çalışması, farklı besin öğeleri gerektirir. Beyin, vücudun komuta merkezidir ve bu 3 gıda grubundakilere dikkat edilmelidir.

başarı

  • B Vitamini Kompleksi

B kompleksindeki farklı vitaminler, genel büyüme ve hücre bölünmesine katkıda bulunur. Ayrıca hormon, enzim ve protein üretimi sürecinin bir parçasını oluştururlar. Sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin bakımına da katılırlar.

Vitamin B1 (Thiamine), gıdayı organizmada enerji içine dönüştürmekten sorumludur, böylece beyin glikozu emebilir. Tiamin eksikliği, depresyona, yorgunluğa, dikkat eksikliğine, hafıza problemlerine veya zihinsel çevikliği etkileyebilir. Tiamin açısından zengin bazı gıdalar: Balık, tavuk, sığır karaciğeri, yumurta (özellikle sarısı), kuru üzüm, bezelye, keten tohumu, domates ve patatestir.

B3 vitamini (Niasin), B2 ve B1 vitaminleri ile birlikte enerjik işlevlere sahiptir. B3 vitamini beyni besler, endişeyi ve uykusuzluğu azaltır. İçerdiği gıdalar şunları içerir: Süt ve türevleri, lüfer, yer fıstığı, kabak çekirdeği, mercimek.

  • Antioksidanlar

Yaşlanma, kanser, diyabet ve kalp problemleri gibi hastalıkların oluşumunu önleyebilirler. Antioksidan gıdalar grubunda şunu bulabiliriz: A vitamini; süt, sığır karaciğeri, tereyağı ve yumurta, E Vitamini; fındık, lahana ve ıspanak, Beta-karoten; havuç, kayısı, şeftali ve brokoli, C vitamini; papaya, çilek ve portakal, Lutein; ıspanak ve pazı, likopen; karpuz, selenyum: mısır, buğday ve pirinç.

  • Triptofanlar

Triptofan, duygular, depresyon, termal kontrol ve düzenleme, açlık ve uyku ile ilgilidir. Triptofanın eksikliği, savunmasız bir bağışıklık sistemi, stres, kaygı veya depresyon gibi organizmamızda çeşitli etkilere neden olabilir. Triptofan aşağıdaki gıdalarda bulunur: peynir, balık, süt, kabak çekirdeği, soya, hindi eti ve badem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.