Hamilelikte Spor Yapmak Ne Kadar Önemli?

Hamilelik döneminde yapılabilecek sporlar arasında kegel egzersizi yer alıyor. Kegel egzersizi sayesinde kendinize ve karnınızdaki bebeğinize de büyük bir katkı sağlamış olursunuz. Kegel, vajinal kasların güçlenmesine ve doğum yapmak isteyen kişilerin doğum sürecinin de kolaylaşmasına sebep olur. İdrar kaçırma ve hemoroit gibi sağlık problemleri de bu tür spor aktiviteleri sayesinde önlenmiş olur.

Hamilelik süreci yaşanırken spor yapmak istiyorsanız kendinizi fazla zorlamamaya özen gösterin. Yüzme, yoga ve fitness gibi hamilelik sürecinde yapılabilecek kolay sporlara yönelin. Hamilelik sürecinde yürüyüş yapmak istiyorsanız spor ayakkabı seçiminizi buna uygun yapmaya çalışın. Düz olarak yapılacak yürüyüşlerde ayağınızı asla yormayacak ürünleri seçin.

Yoga ve Yürüyüş

Yoga aktiviteleri bedeninizi rahatlatabileceği gibi aynı zamanda zihninizi de boşaltır ve rahatlatır. Hamilelik döneminde yoga yapmak uzmanlar tarafından da anne adaylarına tavsiye edilir. Doğru nefes alma teknikleri de doğumunuzu daha rahat bir şekilde yapabilmenizi sağlar.

Hamilelikte spor yapmak çocuk gelişimine de katkı sağlar. Kayak, ata binmek, hareketli dans etkinlikleri ve benzeri egzersizlerden ise uzak durmanız gerekiyor. Çocuk gelişimini etkileyebilecek bu aktiviteler yerine daha basit sporlara yönelmeyi deneyin. Hamilelik süresi içerisinde önemli bir yere sahip olan yürüyüşleri mutlaka daha sık yapmayı deneyin. Bu yürüyüşler bebeğinizin de rahat etmesi ve daha rahat nefes alabilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.