Çalışma Odası Dizayn Ederken Önemli Unsurlar

Kültür ve bilişimin önemi arttıkça evlerde misafir odaları gibi işlevsiz odaların yerini çalışma odaları almaya başlıyor. Gerek sanatsal aktivitelerle ilgilenen kişilerin gerekse hukuk, tıp gibi bilimlerle ilişkili ve sürekli bilgilerini güncellemesi gereken kişilerin çalışmak için özel bir alana ihtiyaç duyması bu odaların önemini ve gerektirdiği özeni arttırıyor.

Genellikle minimalist bir tarzın benimsendiği çalışma odalarında sıklıkla az sayıda çeşitlilik taşıyan renkler tercih edilerek sadelik yakalansa da çalışma odasının amacı bu konuda esas kriterdir. Masada geniş bir alana yayılarak çalışılması gerekiyorsa normal düzende karışık bir ortam oluşmaması adına çalışma gereçlerinin kaldırılabileceği dolaplar, çekmeceler tercih edilmelidir.

çalışma odası dekoru
çalışma odası dekoru

Minimalist Tarzda Çalışma Odası Yaratabilmenin Yolları

Minimalizm direkt olarak sadelikle ilişkili bir tarzdır. Az ve yeterli sayıda eşya, az sayıda ve çarpıcı renkler, göz yoran kalabalıktan uzak bir ortam gerektirir. Genellikle çalışma odalarında hem rahat bir ortam sağlayabilmekhem de şık bir duruş yakalamak adına geometrik desenli ve beyaz – siyah – gri uyumunu yakalayan eşyalar tercih edilir.

Simetrik ya da asimetrik olması fark etmez ama belli bir düzen oluşturulmalıdır. Her eşyanın yerinin belli olması ve o yerde olması gerekir. Modern bir görünüm için şık bir aydınlatma ürünü direkt olarak masanın üstten aydınlatılması için kullanılabilir. Bu çalışırken daha net bir şekilde görmeyi kolaylaştıracağı gibi odadaki odağı da masaya toplayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.