Çocuk Gelişim Bölümü Nedir

Son dönemlerin en popüler mesleklerinden birisi  çocuk gelişimi eğitmenleri olmuştur. İlgili okullarının çocuk gelişim bölümlerinden mezun olan kişiler çocukların gelişimlerini fiziksel ve psikolojik olarak takip eder ve aile ile çocuk arasında önemli bir köprü vazifesi kurarlar. Ülkemizde çocuk gelişimi okuyan kişiler, Milli Eğitime bağlı tüm okullarda öğretmen olarak çalışır. Yapılacak öğretmenlik için Kamu Personel Sınavına girmek ve uygun olan puanı alarak tercih yapmak yeterli olacaktır.

Çocuk gelişim okulları Teknik ve Mesleki eğitim liselerinde, kız meslek liselerinde ve halk eğitim merkezlerin yer alan bölümlerden birisidir Çocuk gelişim mezunlarım ortaokul ve ilkokullarda okul öncesi eğitmeni olarak çalışırlar. Bunun dışında bağımsız okullarda yönetici kadrosuna kadar yükselme şansı bile bulunur.

Çocuk Gelişim Mezunlarının İş Alanların Nelerdir

Çalışma alanı çok yüksek olan çocuk gelişim uzmanları özel çocuk yuvalarında, çocuk kreşlerinde, rehabilite merkezlerinde çocuk gelişim uzmanı olarak çalışırlar. Son dönemlerde özellikle genç kadınlar  tarafından çok ilgi gören meslek haline gelen çocuk gelişim uzmanlığında çocuğun sosyal, zihinsel ve psikolojik gelişimi iyi analiz etmek ve yol gösterici olmak çok önemlidir.

Kişinin problemlerinin çözümüne yönelik saptama yapması mesleki tecrübe anlamında dikkat edilmelidir. Bu mesleki tecrübeye sahip kişiler çocuk kreşleri dışında bakanlığa ait çocuk bakım evlerinde, emniyet müdürlüğüne bağlı çocuk izleme merkezlerinde çalışırlar. Korumaya muhtaç çocukların belirlenmesine yardımcı olduğu gibi uyuşturucu kullanan çocukların tedavisinde de önemli rolleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.