Egzama Nedir?

Egzama birçok kişinin farklı sebeplerle yaşadığı bvir cilt rahatsızlığıdır. Bazen kaşıntı ya da kızarıklığa da sebep olan bu rahatsızlık hakkında neler biliyoruz? Bu yazıda siz değerli okuyucular için egzama hakkında bazı bilgiler vermek istedik.

Egzamanın Nedenleri Ve Bazı Belirtileri

Bu rahatsızlığın tam olarak sebebi bilinmiyor. Genel anlamda çevresel ya da genetik faktörlerden kaynaklanır. Yani eğer anne ya da babada bu tip rahatsızlık var ise siz de de egzama çıkabilir. Çevresel faktörler arasında tahriş eden sabunlar, deterjanlar, şampuanlar ve dezenfektanlar var. Yine mikroplar, farklı hava koşulları, bazı alerjik reaksiyona sebep olan gıdalar da egzamaya sebep olabiliyor.

Ama en büyük nedenlerinen bir tanesi de kuşkusuz ki strestir. Ayrıca hormanal değişiklikler de egzama nedeni olabilir. Belirtileri içinde ciltte pullu lekeler bırakması. Bu yaralar genelde kaşıntı yapar. Kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi belirgin özellikleri vardır. Genelde diz kapaklarında ve dirseklerde yer alır. Ayrıca sıklıkla ellerde de görülebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.