Diyabetik Bir Hasta için En Etkili Beslenme Nedir?

Diyabet, insülin seviyesi yetersiz olduğunda ve kandaki şeker seviyesi yüksek olduğunda vücudun diğer bölümlerini etkileyebilecek ve komplikasyonlara neden olabilen bir durumdur. Şeker hastalığında, yediğiniz ve yemediğiniz her şey önemli rol oynar. Hastalığı kontrol altında tutmak için doğru diyetin uygulanması ve şeker seviyesinin kontrol altında tutulması çok önemlidir.

Diyabetik Hastalar için Doğru Yemek Planı

İlaç almak, Diyabet hastalığının tedavisi için yeterli değildir, uygun bir diyet ve düzenli beslenme programı yapmak da gerekir.

diyabet
diyabet

Sebzeler: Düşük Sodyum oranına sahip taze sebzeler, ızgara, kavrulmuş ve sotelenmiş sebzeler Diyabetli bir kişi için en iyisidir. Öte yandan, pişmiş sebzeler, peynir, tereyağı ve birçok tuzlu gıda vücuda zararlıdır.

Süt Ürünleri: Sadece düşük yağlı süt, yoğurt ve peynir alınmalıdır. Normal yoğurttan, tam yağlı kremalı sütten ve peynirden kesin olarak kaçınılmalıdır.

Nişasta: Nişastanın tüketimi söz konusu olduğunda, tam tahıllı ürünler ve siyah pirinç hasta için harikalar yaratabilir. Sorunu azaltmada yardımcı olabilecek gıdaları arıyorsanız, o zaman beyaz pirinç, yulaf ezmesi, beyaz un, tahıl, beyaz ekmekten uzak durmalısınız.

diyabetik hasta
diyabetik hasta

Et: Sebze sevmeyen tüm insanlar için, deniz ürünleri, yumurta ve tavuk sizin güvenli yerlerinizdir. Fakat kızarmış et ve kızarmış balık gibi yiyecekler masaya servis edildiğinde “hayır” diyebilmelisiniz.

Meyveler: Normal diyetinize istediğiniz kadar meyve ekleyebilirsiniz, ancak mango, muz, üzüm, armut ve diğer tatlı meyvelerden uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.