Gelecekte Plastik Atıklardan Nasıl Kurtulacağımıza Dair İlginç Çözüm

Bilim insanlarına göre, plastik tüketen bir tür larva, bu büyük çevresel sorunun cevabı olabilir. Araştırmacılar, tırtılın ve içinde bulunan mikropların, plastik atıklarını en aza indirgemek için bir çözüm sağlayabileceğine inanıyorlar.

Çevreci Larvalar Plastik Yiyor

Solucanlar, tırtıllar konusunda kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz, ancak plastik atıkların yok edilmesine yönelik Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, güve larvalarının plastikleri yok edebileceklerini keşfettiler. Olayın kahramanları Galleria mellonella olarak bilinen bir larva türü ve 1 saatten az bir sürede plastik poşetlerde delik açabiliyor.

atık
atık

Araştırmaya katılan biyokimyacılardan Dr Paolo Bombelli, ‘Bu bulguyu plastik birikimin kaçınılmaz sonuçları olan atıklardan okyanuslarımızı, nehirlerimizi ve çevremizi kurtarmaya yönelik bir çözüm doğrultusunda uygulamayı planlıyoruz.” dedi. Doktor Bombelli ayrıca, sorunun çözülmesi için sorumluluğun yalnızca solucanlara bırakılmaması gerektiğinin ve plastiklerin çevreye kasıtlı olarak atılmasının haklı gibi düşünülmemesinin altını çiziyor.

Bu keşfin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için, plastikle ilgili sorunun ne kadar ciddi olduğunu hatırlamamız gerekir. Konuyla ilgili yüzlerce belgesel plastiklerin ne kadar yıkıcı bir çevre düşmanı olduğuna dikkat çekmeye çalışıyor. Belirgin derecede inatçı bir plastik torba, toprağa toksik kimyasallar bırakıyor.

atıklar
atıklar

Plastik madde ekolojik denge için bu denli zararlı olmasına rağmen, milyonlarca ton plastik polietilen üretimi halen devam ediyor ve her yerde; mutfak gereçleri, yiyecek paketleri, oyuncaklar ve bozulması 100 yıla kadar sürecek birçok öğe mevcut. Kirlenen çevre hem hayvanlar, hem bitkiler hem de insan yaşamı için büyük bir tehdit haline geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.