Geniz Akıntısını Evde Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Geniz akıntısı birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden bir tanesidir. İnsan hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen geniz akıntısı asla ve asla ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde kişinin günlük hayatında sürekli bir boğazı düzeltme hissi, boğazda gıcık gibi durumlar olabilir. Özellikle de yatarken kişi daha da fazla zorluk çeker. Bu gibi nedenlerle geniz akıntısı problemi yaşayan herkes bu rahatsızlığı asla ihmal etmemeli. Bu yazıda siz değerli okuyucular için geniz akıntısını kendinizce nasıl tedavi edebileceğinizi anlattık, mutlaka okumalısınız.

geniz
geniz

Geniz Akıntısına Kendinizce Önlem Alın

Geniz akıntısı daha çok soğuk, kirli havalarda, mevsim değişikliği yaşandığı anlarda yaşanır. Burun ve sinüslerden boğaza akan akıntı olarak tanımlayabileceğimiz bu durum için alabileceğiniz en basit önlem buruna tuzlu su çekmek olur.  Bu yöntem için 1 litre kadar kaynamış su içine bir tatlı kaşığı tuz ve eğer isterseniz biraz da karbonat ilave etmeniz yeterli.

geniz akıntısı
geniz akıntısı

Bir başka tedavi yöntemi ise bir miktar kaynamış su içine vicks ya da mentol içeren ürünlerden atın ve kaynamış su buharı banyosu yapın. Bunun için başınıza bir örtü örtün ve buhardan nefes alın. Bu yöntem sayesinde mukus hareketleri hızlanır ve nefes alıp vermeniz daha da rahatlaşır.Ayrıca mümkün olduğunca sigara dumanı, toz ve polenli havalardan uzak durun. Bol su için ve meyve ve sebze tüketimini asla ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.