Gerçekten Beynimizin %10’unu mu Kullanıyoruz?

“İnsanlar beyinlerinin sadece yüzde 10’unu kullanır” iddiasını hemen her ortamda duyuyor olabilirsiniz. İddia, Limitless filminde ve son olarak Scarlett Johansson’ın başrolde olduğu Lucy filminde yapıldı. İddia merak uyandırıyor çünkü beyninizin tamamına erişebilseydiniz veya kullanabilseydiniz nelerin mümkün olabileceği konusunda şaşkınlığınızı gizleyemezsiniz. Ancak iddia gerçekten doğru mu? Gerçekten beynimizin sadece %10’unu mu kullanıyoruz?

İşte Gerçek

Maalesef iddia boş. Beynimiz de diğer tüm organlarımız gibi doğal seleksiyonla şekillenmiştir. İnsan beyni metabolik olarak büyümek ve çalıştırmak için çok pahalıdır. Evrimin, bu kadar büyük ölçüde yeterince kullanılmayan bir organı inşa etmek ve sürdürmek için gerekli ölçekte kaynakları boşa harcamaya izin vereceği varsayımı, inancın ötesindedir ve mantıklı değildir.

Her Şey Verimlilikle İlgili

Vücudun geri kalanıyla ilgili olarak, beyin, toplam ağırlığın %2’sini oluşturan küçük bir organdır. Aynı zamanda beyin, kalbin kan akışının %20’sine ve eşit miktarda mevcut oksijene ihtiyaç duyar. Evrimsel bir bakış açısından, böylesine talepkar bir organın etkinliğinin sadece yüzde 10’u ile çalışması akla yatkın değildir.

Ek olarak, beynin aktivitesini çok çeşitli testler kullanarak (EEG’den fMRI’ye) ölçtüğümüzde, ‘aydınlanmayan’ tek bir alan yoktur. Bu testler güçlü bir şekilde beynimizin tamamını kullandığımızı gösteriyor.

Efsane Nereden Çıktı?

Beynimizin sadece küçük bir bölümünü kullandığımız inancı belirsizdir. Bazıları, efsanenin köklerinin 1800’lerin başındaki tartışmalar sırasında başladığına inanıyor. Tartışma, beyin fonksiyonunun beynin belirli bölgelerine lokalize olabileceğine inananlar ile beynin bir bütün olarak hareket ettiğine inananlar arasındaydı.

Sıçanların, serebral korteksin %58’e kadar çıkarılarak nispeten etkilenmediğini gösteren deneyler yapıldı. Bu verilerin (ve buna benzer diğer çalışmaların) aşırı yorumlanması ve abartılmasının, beynin sadece küçük bir bölümünün kullanıldığı inancına yol açması muhtemeldir.

Eğer Bu Bir Efsaneyse, Neden Sürekli Tekrarlanıyor?

Efsane, uzun yıllardır ürünlerini satmak isteyen popüler medya ve reklamcılar tarafından destekleniyor. Bu programlara ve reklamlara göre, onların ürünlerini, cihazlarını veya programlarını satın alırsak, beynin kullanılmayan güçlerinden faydalanıp hayatımızı zenginleştirebileceğiz.

Bu efsanenin tekrarlanmaya devam etmesinin bir başka nedeni de, kendi kendini ilan eden medyumlar ve paranormal iticiler sayesinde. Psişik güçlerini ve diğer “yeteneklerini” açıklamak için kullanırlar. Mantıkları şudur: “ Zihnimizin sadece yüzde onunu kullanıyoruz. Bilim adamları diğer %90 ile ne yaptığımızı bilmediğinden, psişik güçler için kullanılmalı! ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.