Çocuklara Aynı Kitabı Okumak Neden Önemli

Ebeveynlerin muhtemelen çocuklarına yüz defa okudukları bir kitapları vardır. Ebeveynler aynı kitabı bir kez daha okuma ihtimalinden korkarken, çocuklar her gece aynı kitapları okumaktan asla bıkmıyor. Anlaşılan o ki, küçük çocuklar gerçekten belirli bir hikayeye tutunmakla kalmıyor aynı zamanda tekrarlama onlar için önemli bir öğrenme aracıdır.

Çocukların yeni kelimeler öğrenmesinin en iyi yolunun tekrarlamak olduğunu gösteren çok sayıda bilimsel araştırma var. Çocuklar daha sekiz aylıkken kendilerine okunan hikayelerde sıkça geçen kelimeleri öğrenmeye başlayabilirler. Bir çocuk aynı kitabı birden çok kez okuduğunda veya duyduğunda, daha fazla sayıda kelimeye aşina olmaya başlar.

Çocuklara Aynı Kitabı Okumanın Önemi

Yapılan bir araştırmaya göre ebeveynleri tarafından aynı kitabı tekrar tekrar okunan üç yaşındaki çocukların, dokuz farklı kitabı okuyan çocuklara göre daha fazla yeni kelime öğrendiğini göstermiştir. Başka bir çalışmada ise aynı hikayeyi sadece iki kez okumak yerine dört kez okuyan 2 yaşındaki bir çocuk, hikayedeki yönergeleri daha iyi takip etme becerisi göstermiştir.

Aynı hikaye kitabını tekrar tekrar okumak özellikle üç ila beş yaş arasındaki çocukların yeni kelimeler öğrenmelerine yardımcı olur. Aynı kitabı tekrar okuma fikrini daha eğlenceli hale getirmek için her okumada farklı bir bölüme odaklanılabilir.  Kitap hakkında sorular sorulabilir veya sözcükleri işaret ederek okuma da yapılabilir.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuğunuzun kitap sevgisi ile büyümesini istiyorsanız, gece yatmadan önce biraz kitap okumanız faydalı olabilir. Aynı kitabın belki de üç yüzüncü okunuşu olsa bile araştırmalar uykudan hemen önce gerçekleşen etkinliklerin küçük çocuklar tarafından özellikle iyi hatırlandığını gösteriyor. Bu nedenle çocuğunuz sizden bir kez daha aynı kitabı okumanızı istediğinde, bunun onun eğitiminde önemli bir adım olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.