Tüp Bebek Uygulaması ve Tedavi Süreci

Gerek ülkemizde gerekse de tüm dünyada kısırlıkla mücadelede alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda en yaygın ve en iyi sonuç şüphesiz ki tüp bebek metodudur. Kısırlık her 100 çiftten 15’inin kabusu olsa da tüp bebek yöntemi ile bu kabus en aza indirilebilir.

Tüp Bebek Yöntemi Kimler için Uygundur?

Kısırlık adını verdiğimiz, doğurganlığın azalması ya da yok olması, hem kadından hem de erkekten kaynaklanabilir. Bazen de kadından ve erkekten birlikte kaynaklanabilir. En çok rastlanan sorun ise erkeklerin spermleridir. Sperm sayısı olması gerekenden az, tembel ya da yapısı bozuk olabilir. Çocuk sahibi olmada bu sorun engel teşkil edebilir. Kadınlarda ise en çok görülen sorunlardan olan yumurtalık üretiminde azalma veya yumurtlama bozukluğu gebe kalmayı engelleyebilmektedir. Tüp bebek yönteminden, bu gibi sorunlarla karşı karşıya olan çiftler yararlanabilir.

Tüp Bebek Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Tüp bebek metodunda kadına uyarıcı iğneler enjekte edilir. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen uygulamada sperm ve yumurta birleştirilir. Döllenme gerçekleşince de, rahme yerleştirilir. Tedavi süresi ise çeşitli etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu tedavi yöntemi için 20-45 gün gibi bir zaman gereklidir. Deneme sayısı çiftlerin sağlığında bir probleme yol açmasa da, 4 denemenin ardından hamile kalma ihtimali azalır.

Tüp bebek metodunda yaş sınırı olmasa da bazı yaş aralıklarında önerilmez. 44 yaşını doldurmuş olan kadınların tüp bebek tedavisinden kaçınması gerekir. Bunun sebebi ise ileri yaşın tüp bebek tedavisi için olumsuz bir etmen olmasıdır. En çok başarı ise %55’le, 30’lu yaşların altındaki bayanlarda görmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kimler Başarısız Olur?

Kadınlarda menopoz evresine girmiş olanlar, erkeklerde ise erken yumurtalık yetersizliği sorunu olanlar tüp bebek tedavisinde başarısız olurlar. Bunun yanında ilaç kullanılmadan uygulanan tüp bebek yöntemi de başarısızlıkla sonuçlanır. Çünkü ilaçlar yumurtaları uyarmak için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.