İsveç Masajı ve Uygulama Yöntemleri

İsveç Masajı, vücuda bölgesel ve tüm vücuda olmak üzere iki farklı şekilde uygulanan masaj türüdür. Masajın uygulanması kişideki stresi azaltmayı ve yorgunluğu gidermeyi sağlar. Klasik Masaj kan dolaşımı hızlandırır, dolaşımı düzenler, dokuları yeniler ve hücreleri canlandırır. Uygulama sonrasında kişi kendini rahatlamış, dinlenmiş ve zinde hisseder.

Günümüz stresinden uzaklaştıran, gündelik sıkıntılardan kurtaran masaj türü İsveç Masajı, yağ kullanılarak uygulanır. İsteğe bağlı olarak masaj yağı olmadan yalnızca ellerle de İsveç Masajı yapılabilir.

İsveç Masajı Yöntemleri

Batı tekniği kullanılarak yapılan İsveç Masajının yöntemleri şunlardır:

Öfleraj (Sıvazlama)

İsveç Masajının başlangıç evresi öflerajdır. Tek el, çift el, avuç içi ve parmaklarla veya el sırtıyla sıvazlama yöntemi uygulanır. Bölgesel masajda kol ya da baldıra yapılan sıvazlama yöntemi tek elle yapıldığı gibi sırt bölgesinde sıvazlama iki elle yapılır. Kalp yönünde uygulanan masajaysa derin öfleraj adı verilir. Derin masaj sırasındaki basınç başlangıç noktasına gelirken azaltılır. Sıvazlamada bu yönteme yüzeysel öfleraj adını alır.

Petrisaj (Yoğurma)

Adalelerde etkili olan yoğurma yöntemi tek el ya da çift el kullanılarak uygulanabilir. Yoğurma hareketleri kaslara uygulanır ve bu yöntemle kaslar sıkışarak esneklik kazanır. Masaj sırasında hamur yoğurmaya benzer hareketlerin yapılması, petrisaj ismini almasını sağlamıştır. Sıvazlama hareketinin aksine yüzeysel hareketler uygulanır ve cilt altı dokular sıkıştırılır. Yapışık dokular açılır ve kısalmış dokular gerilir. Uygulama alanı büyükken basınç fazla olur, uygulama alanı azaldıkçaysa basınç azaltılır. Dokular masör tarafından doğru olarak kavranır ve yumuşak, ritmik hareketler uygulanır. Yoğurma işlemi kas liflerinin seyrine göre yapılır. Petrisaj yöntemi İsveç Masajının kan dolaşımını arttıran, toksin maddeleri uzaklaştırmaya yarayan bölümüdür. Kasların dinlenmesi en önemli yararıdır.

Tapotement (Darbeleme)

Ritmik el hareketleriyle uygulanan darbeleme yöntemi, kassal uyarı amacına uygun yapılır. Darbeleme manevrası genellikle spor aktiviteleri öncesinde tercih edilir ve aktiviteye hazırlık niteliği taşır. Tapotement yöntemi göğüs kafesine de yapılarak akciğer sekresyonlarını boşaltmaya yardımcı olan koruyucu sağlık amacını da taşır. İsveç Masajının aşamalarından olan darbelemeyle damarlarda daralma olur ve ardından genişleme görülür. Diğer manevralara göre dolaşımı arttırıcı özelliği yoktur. Darbeleme esnasında dudaklar gerilir ve kasılır.

Vibrasyon (Titreşim)

Vibrasyon yönteminde tüm avuç ya da nadir olarak parmak uçlarıyla masaj uygulaması yapılır. Uygulama sırasında el kaydırılmaz. Sabit el dokunuşlarıyla doku üzerinde el gezdirilir. Kısa frekanslara sahip olan titreşim kolaylıkla dokuya aktarılır. Vibrasyon yönteminde etkili titreme sağlanabilmesi için elektrikli masaj aletleri de tercih edilebilir. Titreşim ağırlıklı masaj yöntemiyle ağrılar azalır, kas spazmı çözülür. Kas gerginliği giderilmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.