Görüntünüzden Adınız Tahmin Edilebilir mi?

Bu yazıyı okuduktan sonra ebeveyn adayları çocuklarına koyacakları isim hakkında iki kat düşünecekler. Acaba “ismi ile yaşasın”, “adı gibi sanı olsun” düşünceleri ile anlamlandırılan isim ve görüntü nasıl bir belirlenimcilik getiriyor? Yeni bir araştırma konusu ve sonuçları şaşırtıcı!

isim bulma
isim bulma

Yüzlere Göre İsim Seçmece Deneyi

Evet, belki sizde benzer şeyler düşünmüşsünüzdür, tanımadığınız bir insanın ismini tahmin edebilir misiniz? Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışma, kalıplaşmış isimlerin aslında bir kişinin yüz görünümü tezahür edilebilir olduğunu ileri sürüyor. Yonat Zwebner ve araştırma ekibi bir dizi deneyde, yüzlerce Fransız ve İsrail katılımcısı, tanıdık olmayan insanların yüksek çözünürlüklü görüntülerini herhangi bir demografik detay olmadan bir bilgisayar ekranında izledi. Daha sonra, her resmin içindeki kişinin doğru adı olduğunu düşündükleri dört veya beş isminden birini seçtiler.

isim tahmini
isim tahmini

Katılımcılar doğru resim oranında 25/40 kişinin adını öngördü. Bu, şansa oranla %20’ye kadar daha yüksek bir doğruluğa sahipti. Bir ismin ırklara göre kabul edilme temelinde önyargılar ve bu teoriye karşıt görüşler var, ancak araştırmacılar, etnisite, yaş ve isim frekansı ile ilgili potansiyel şaşkınlıkları hesapladılar ve katılımcıların kültürel varsayımların sınırlandırılmasının ötesinde doğru isimleri seçebildiklerini buldular. Zwebner, yüz tanıma uyumunun aslında kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olduğuna inanıyor: “Eğer diğer insanlar sizden bazı şeyler bekliyorsa, sonunda beklentilerini yerine getirebilirsiniz” diyor. Katılmamak mümkün değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.