Hard Disk Ses Sorununun Çözümü

Bilgisayarlar hayatımızı kolay hale getiren teknolojik araçlardan bir tanesidir. Bilgisayarda bulunan harddiskten bazı seslerin gelmesi kullanıcıları tedirgin edebilir.

Harddiskten gelen sesin anlamı nedir? bilgisayar sahipleri internet üzerinde sıklıkla bu konunun araştırmasını yapıyor. Bilgisayar birimlerinde ortaya çıkan arıza bu cihazların sağlıklı bir şekilde çalışmasını engeller. Hard disk gibi aygıtlar sürekli sorun çıkarmaya müsait oldukları için kısa sürede müdahale edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere hard diskten gelen tık tık sesinin nedenlerinden bahsedeceğiz. Harddisk nedir? Bilgisayar üzerinde bulunan verileri saklamak için kullanılan birimin adıdır.

HardDisk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Harddisk alırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Depolama kapasitesine dikkat etmelisiniz. İhtiyacınız olan depolama alanına sahip hard diskleri tercih etmelisiniz.
  • Harddiskin dönüş hızına bakmalısınız.
  • Track iz başı ve sektör sayısına bakmalısınız.
  • Erişim süresini incelemelisiniz.
  • Dahili veri transferine bakmalısınız.

Hard Disk Yazma Kafası Neden Çalışmaz?

Bilgisayarın önemli parçaları arasında bulunan hard disk, disket ve yazma kafasından bir araya geliyor. Hard diskten gelen tık tık sesi genel olarak yazma kafasında bulunan hata nedeniyle ortaya çıkıyor. Yazma kafası zamanla bozulmaya başlar. Bu nedenle veriyi yazacağı sektöre sağlıklı bir şekilde iletemez.

Hard diskten gelen bu ses sizlere yazma işleminin zorlukta tamamlandığını gösterir. Bu ses sonrasında da bilgisayarınızda donma sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Hard diskinizi kullanmakta zorluk çekersiniz.

Nasıl Tamir Edilir?

Tamir işlemine başlamadan önce verileri yedeklemeniz gerekir. Disket ile yazma kafası arasındaki manyetik alan hassastır. Bu nedenle teknik servisten destek almanızı tavsiye ediyoruz. Manyetik alana toz parçası bile girse verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Hard diskte ortaya çıkan yazma kafası sorunları genel olarak servisler tarafından bitirilir. Profesyonel olarak veri kurtarma hizmeti veren firmalardan bu desteği alabilirsiniz. Onarım sonrasında bazı verilerinizi kaybedebilirsiniz. Hard disk üzerinde ortaya çıkan bu sorunla bir çok kullanıcı karşı karşıya kalabiliyor. Hardiskin zarar görmesi demek verilerinizin zarar göreceği anlamına gelir. Bilgisayarın bu tür donanımlarında soru görmeye başladığınız zaman mutlaka müdahalede bulunması gerekiyor. Aksi durumda zamanla çok daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.