Kadınların Yaşadığı Şiddet ve Tramvalar

Kadın olmak dünyanın en zor zanaatlerinden birisi. Kadın olmak dünyanın neresinde olursa olsun, yaşama bir sıfır geriden başlamak ile doğrudan alakalı gibi. Kimi zaman çok güzel ve çok zengin olmak ya da bir başka deyiş ile ağzında altın kaşık ile doğmak yetmiyor ve kadınların farklı yerlerde, farklı yaşlarda şiddet yaşayabiliyor ve bu şiddete bağlı olarak da ister istemez tramvaları oluşabiliyor.

Kadınlar en sık ekonomik, duygusal ve fiziksel şiddet yaşıyor. Bazen hepsini, bazen birini bazen de bir kaçını yaşayabilir ve sonrasında da birincil tür dediğimiz tramvalar ortaya çıkabiliyor.

kadına şiddet
kadına şiddet

Bir de kendisi yaşamasa da bu durumu yaşayan çevresindekilerden de etkileniyor ve bu da onun ikinci tramva dediğimiz durumu yaşamasına neden oluyor işte o yüzden kadın olmak başlı başına bir zanaat.

Neler Yapılabilir?

Sürekli sözle taciz gören bir kadın, evinde eşinden dayak yiyen bir kadın ya da çalışmasına izin verilmeyen bir kadın bir süre sonra dünyadan uzak kalmak ve içine kapanmak isteyebilir ki, kimseye güvenmeye başlayabilir ki, bunların hepsi bir tramva belirtisidir.

kadınlara şiddet
kadınlara şiddet

Yani şiddet türü ne olursa olsun tramvayı tetikler. Ama kişinin yakınlarındaki birisi de bunu yaşıyorsa diğer kadın da yaşanandan aynı derecede etkilenebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı böylesi durumlarda yapılabilecek en iyi şey bu alanda çalışan kurum ve kişilere acilen başvurmak ve kalıcı hasarlar oluşmasını önlemektir.

Çevrenizde de böyle birileri varsa acilen yönlendirme yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.