Keyifli Bir Sağlık İçin Öneriler

Hepimiz keyifli bir sağlığa ve huzura sahip olmak isteriz. Bunu gerçekleştirmek çeşitli alanlardan geçmektedir. Bu amaç doğrultusunda çeşitli açılardan kendimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Kendimize daha fazla dikkat ederek ve kendimizi rahatlatarak daha sağlıklı ve daha keyifli bir hayata sahip olmamız mümkündür. Bu durum çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Buradaki temel hedef, bir bütün olarak kendimizi iyi ve keyifli davranışlara çekmektir.

Psikolojik Etkenler

Keyifli bir sağlığa sahip olmak, fizyolojik etkenlerden çok psikolojik etkenlere bağlı bir durumdur. Günümüzde pek çok insan hayıflanmakta ve yaftalamaktadır. Bu durum bizi psikolojik olarak kötümser bir noktaya doğru götürmektedir. Bu davranışlardan en kısa sürede kendimizi vazgeçmeye itmeliyiz. Yapabileceğimiz bir diğer şey ise kıyaslamayı bırakmaktır. Kendimizi, başkalarını, davranışlarımızı ve yaptıklarımızı sürekli olarak diğerlerininki ile kıyaslamaya alışmış durumdayız. Kıyaslamayı bırakmak bizim biricikliğimizi bize tekrar hatırlatacak ve bizi psikolojik olarak çok daha sağlıklı bir noktaya getirecektir.

Psikolojik olarak dikkat edebileceğimiz en güzel şeylerin bir diğeri de anın tadını çıkarmaya çalışmaktır. Geleceği ve geçmişi düşünmeye meyilli bir yapımız var. Geçmiş geçmiştedir ve gelecek henüz gelmemiştir. Dolayısıyla bu iki konu hakkında düşünmek bizi psikolojik olarak geriye götürmekten başka bir işe yaramamaktadır. Anı yaşamak ve bunu gerçekleştirmeye çalışmak psikolojik olarak bizi olumlu yönde etkileyecek en verimli yollardan biridir.

Öğrenmeye Açık Olun

Hayat, büyük bilgi birikimlerine ve sürprizlere sahiptir. Bunlardan yararlanmak, ancak bunlara kendimize açarak gerçekleşebilecek bir durumdur. Kendimize yeniliklere, öğrenmeye ve sürprizlere açık bir konumda tutmalıyız. Bu sayede çok daha keyifli bir sağlığa ve doyumu yüksek bir hayata sahip olabiliriz.

Merdivenleri Daha Sık Kullanabilirsiniz

Yukarıda bahsedilen hususlar bizleri psikolojik olarak zinde tutacaktır. Ancak bunlarla birlikte vücudumuzu da zinde tutmak, yukarıdaki etkenlere en güzel şekilde eşlik etmeyi sağlayacak durumu oluşturmaktadır. Kendinizi fiziksel olarak zinde tutmanın en güzel yolu spor yapmaktan geçmektedir. Spor yapmayı hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz. Bunu daha fazla hareket etmeyi seçerek gerçekleştirebilmemiz mümkündür. Örneğin sadece merdivenleri daha sık kullanmak bile tek başına bizi daha fazla hareket etmeye yönlendiren bir bakış açısı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.