Sağlığa En Faydalı Baharatlar

Dünya üzerinde çok çeşitli sayıda baharat bulunmaktadır. Bu baharatların her bir tanesi, kendine has yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılar, bu baharatlara kendine has tat ve özellik vermektedir. Tüm baharatların tadı farklıdır. Tüm baharatların özellikleri de farklıdır. Bu farklı özellikler baharatların vücudumuzda farklı yararlar oluşmasına imkan sağlamaktadır. Bu baharatların yararlarını bilmek, onları doğru şekilde kullanabilmemizi ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmemizi sağlamaktadır.

Zerdeçal ve Zencefil

Sağlığa en faydalı baharatlar sıralamasında ön sırayı zerdeçal ve zencefil almaktadır. Zerdeçal, kalp hastalıklarına önlemede başarılı bir iş çıkarmaktadır. Bizleri kansere karşı korur. Karaciğeri destekleyen ve kuvvetlendiren bir yapısı vardır. Bunlarla birlikte iltihap giderici bir özelliği vardır. Tüm bunlarla beraber bilişsel sağlığımızda olumlu yönde etkiler ve beyin sağlığımızı korur. Zencefil ise romatizmaya ağrılarına iyi gelmesiyle tanınmaktadır. Ancak bununla birlikte bağışıklık sistemini de ciddi anlamda desteklemektedir. Bulantıları giderir, balgam söktürür ve soğuk algınlığına yani nezleye iyi gelir. Ciddi oranda antioksidan bulundurduğu için vücudumuzdaki mikropların düşmanı konumundadır.

Nane ve Biberiye

Sağlığa en yararlı gelen baharatlar sıralamasında nane ve biberiyenin büyük önemi vardır. Nane, çeşitli yiyecek ve içeceklerin içerisinde kullanılmaktadır. Nanenin stres giderici özelliği ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte midedeki gazın azalmasını sağlamaktadır. Mide bulantısı ve hazımsızlığa da çok iyi gelmektedir. Bu baharat da yüksek antioksidan değerlerine sahiptir ve hastalıklara karşı kullanılabilir. Biberiye ise konsantrasyonumuzu ciddi anlamda artıran bir baharattır. Kan dolaşımını düzenleyerek baş ağrısının azalmasını sağlar. Kalp sağlığı için de önemli bir yeri bulunmaktadır. Tüm bunlarla birlikte biberiye çoğu kronik hastalığın riskini azaltmaktadır. Vücutta bulunan iltihapların iyileşmesine yardımcı olmakla birlikte vücudumuzu desteklemektedir.

Adaçayı ve Kekik

Adaçayı ve kekik de sağlığımıza çok iyi gelen baharatlar arasında yer almaktadır. Adaçayı, vücudumuzu gevşetmemizi sağlamaktadır. Sinirlerimizi yatıştırarak bizi rahatlatır. Ruh halimiz üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu baharat depresyon karşıtı ve beyin dostu olarak bilinmektedir. Kekik ise tüketmekten haz duyduğumuz bir başka baharattır. Bağırsak mikroplarına karşı savaşan bir baharattır. Böbreklerde bulunan zararlı mikroorganizmaları öldürmektedir. Solunum yolu hastalıklarına deva olmaktadır. Kan şekerini düşüren bir etkisi vardır ve hazmı kolaylaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.