Kulunç Nedir?

Halk arasında kulunç olarak ifade edilmesinin yanı sıra bilimsel olarak fibromiyalji adı ile bilinen kas rahatsızlığı kişide rahatsız edici durumlara sebep olabiliyor. Özellikle iki kürek kemiği arasında rastlanmakta olan kulunç aynı zamanda omuzlarda ve kalçanın yanlarında bel kısmında da görülebiliyor.

Ağrılı olabildiği gibi günlük yaşantıyı da olumsu etkilemekte olan kulunçların neden olduğu ile ilgili kesin yargılar olmasa da spor aktivitesinde yapılan yanlış hareketler, rüzgâra ya da klimaya maruz kalmak ve aynı zamanda stresinde oluşumunda etkili olduğu da biliniyor.

Kulunç Belirtileri

Ağrı ile kendini gösteren kulunçlar özellikle bölgede elle hissedilen yumrular ile de belirti verebiliyor. Kulunçlar kimi zamanda kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen durumlarda sebebiyet vermektedir. Kas hastalığı olarak bilinen bu durumun giderilmesinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlara yer açılmak ile beraber çeşitli anti depresan kullanımlarına da yer veriliyor. Anti depresan ilaçların kullanılmasının sebebi ise kulunçların oluşumunda stresin de bir faktör oluşturmasıdır. Bu tedavilerin yanı sıra sıcak uygulamaların yapılması ve hafif masaj yöntemi de rahatlamanıza destek olacak olan yöntemlerdendir.

İleri derece kulunçların tedavi edilmesinde fizik tedavi uygulamasına yer açılırken kuru iğne kullanımlarına ya da kortizon içerikli iğnelerin uygulanmasına da yer açılabilmektedir. Bu işlemlerin doğru ve etkili bir biçimde gerçekleştirilmesi için mutlaka hekimden onay alınması ve buna göre tedavinin gerçekleştirilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.