Meyveli Soda Zararlı mı?

Gazlı içecekler arasındaki favori içeceği meyveli soda olanlar illa ki vardır. Şöyle sıcak yaz günlerinde içiniz kavrulunca meyveli bir soda içmek, nasıl da iyi gelir değil mi? Ya da bazen de yemeklerin yanında veya ağır gelen bir yemeğin üzerine çok iyi gider.

Her şey iyi güzel de; meyveli sodanın zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Evet doğru. Faydalı olduğunu düşünerek içtiğiniz o meyveli sodalar sağlığınız açısından oldukça zararlı. Asıl faydalı olan ve sağlık için içilmesi gereken ise, sade sodalar.

soda
soda

Meyveli Sodanın Zararları Nelerdir?

  • Sade sodanın içeriği doğal olduğu için, oldukça faydalıdır. Fakat bu meyveli sodalar, içerisinde katkı maddeleri bulunduğu için mideye zararlıdır.
  • Meyveli sodaların tadı, içerisinde sadece meyve katkısı olduğu için güzel değildir. Aynı zamanda şeker de ilave edilmiştir. Bu nedenle de bu içeceğe zamanla bağımlı olan vücut, aynı zamanda şekere de bağımlı olacaktır. Şeker bağımlılığı da herkesin bildiği üzere, oldukça zararlıdır. Özellikle şeker hastalığı bulunan kişilerin tüketmemesi daha doğru olacaktır.
  • Asidi bol olan bu ve buna benzer içecekler tüketildikçe, mide rahatsızlıkları oluşacaktır. Mide delinmesi, mide yanması ve kanaması; bunlara örmek gösterilebilir.
  • Meyveli sodalar yapılırken karbondioksit gazı kullanır. Ve bu içecekler tüketildiği zaman, bu gazın etkisiyle kanda yer alan oksijen miktarı azalır. Bu da vücut için kötü bir haberdir.

Vücudunuz için faydalı bir içecek tüketmek istiyorsanız, meyveli sodalar yerine sade sodaları tercih edin. İçerisine kendiniz doğal sıkılmış meyve suları ekleyerek tatlandırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.