Parfüm Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadın-erkek fark etmez. Herkes parfüm kullanmayı sever. Kimileri hafif ve zarif kokular tercih ederken, kimileri de daha ağır ve klasik kokular tercih eder. Yani parfüm seçimi tamamen zevk meselesidir elbette. Ama bir de bize yakışan parfümü bulma meselesi vardır ki, bu oldukça önemlidir. Herkesin kişiliğine, karakterine ve tenine uygun kokuları bulması; o parfümün kendisiyle eşleşmesini sağlayacaktır.

Parfüm Seçimi
Parfüm Seçimi

Hangi Kriterlere Göre Parfüm Seçilir?

  • Öncelikle nasıl kokulardan hoşlandığınızı analiz etmelisiniz. İlk kriter, sizin kendi zevkinizdir. Başkası tarafından önerilse bile sizin hoşunuza gitmeyen parfümü kullanmamalısınız.
  • Kişiliğiniz ve karakter özellikleriniz, parfüm seçimi konusunda size yardımcı olabilir. Duygusal, çekingen, olaylara hep olumlu bakmaya çalışan narin bir kişiliğiniz varsa; hafif kokular tam da size göredir. Özellikle çiçeksi kokular sizin tamamlayıcınız olacaktır. Fakat daha dışa dönük, heyecanlı, rahatlıkla insanlarla kaynaşıp sosyal olabilen bir kişiliğiniz varsa; baharat ve oryantal kokular sizi daha çok yansıtacaktır. Meyve karışımlarından elde edilen ve canlılık veren kokular da tercih edebilirsiniz.
  • Parfüm seçiminde, kokunun teninize uygun olması da önemlidir. Örneğin; sarışın ve beyaz tenliler ağır kokulardan kaçınmalı. Çiçeksi kokulara ve meyve kokularına ağırlık vermeli. Esmer tenliler ise, bu hafif kokulardan ziyade daha çok baharat kokularına yönelmeli.

Parfüm seçerken kendinize en çok yakışan kokuya siz karar vereceksiniz. Ama ucuz olanından alayım, bütçeden kısayım diye uğraşırsanız; kalıcılığı olmayan parfümlerle idare etmek zorunda kalırsınız. Sizi çok zorlamayacak şekilde kaliteli bir parfüm seçerseniz, o parfümün sizi yansıtmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.