Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Sürekli gündemdedir bu konu! Sağlıklı beslenmek her şeyin başıdır derler. Peki doğru mu? Tabi ki de doğru. Bunu basit bir uygulamayla bile anlayabilirsiniz… Mesela bir gün evde annenizin yaptığı yemekleri yiyerek doyurun karnınızı. Ertesi gün ise fast-food yiyerek… Eğer seviyorsanız fast-food size daha lezzetli gelir elbette. Fakat asıl mesele şu: Anne yemekleri yediğinizde vücudunuzu daha dinç hissedersiniz. Dışarıda yediğinizde ise, vücudunuza bir ağırlık çöker mutlaka. Fark etmemiş olabilirsiniz ama bu bir gerçek. Peki neden böyle oluyor? Çünkü dışarıda hazırlanan yiyeceklerin çoğunluğunda katkı maddeleri yer alıyor. Ve bunlar vücudumuza bizim tahmin edemeyeceğimiz kadar çok zarar veriyor. “Amaaan, ben her gün yiyorum, bir şey olmuyor” demeyin. Ya bugün olursa?

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Ayrıca, sağlıklı beslenmeden kasıt sadece sağlıklı besinler tüketmek değildir. Aynı zamanda düzenli bir beslenme şekliniz olmalı. Bu da oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslenme Adımları

  • İlk adım, hazır gıdalardan uzaklaşılmalıdır.
  • İkinci adım ise, düzenli bir beslenme programı oluşturup, buna uygun şekilde yiyip içilmelidir.
  • Sebze meyve tüketimine özen gösterilmeli.
  • Bol su tüketilmeli. İnsan vücudunun suya çok fazla ihtiyacı vardır. Öyle ki su; böbreklerin düzenli çalışmasından cildin güzelliğine kadar etkilidir. Bu nedenle bol bol su tüketilmeli.

Sağlıklı bir yaşam, kaliteli bir yaşam istiyorsanız; bu şekilde beslenmenize dikkat ederken, aynı zamanda da spor yapmalısınız. Spor yapmayan bir bünye, sportif bir bünyeden çok daha çabuk yaşlanacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.