Spiker-Sunucu Olmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Kişinin mesleki eğilimleri, onun başarı oranını da belirliyor. Hangi alanlarda kabiliyetiniz varsa, o alanda bir meslek dalını tercih etmeniz sizin işinizi sadece başarıyla yapmanıza değil, aynı zamanda bıkkınlık duymadan yapmanıza sebep olur. Eğer spikerlik ya da sunuculuk alanında ilerlemek, medyada yer almak istiyorsanız, kabiliyetleriniz dışında kendinize eklemeniz gereken şeyler de var elbette. Yani kabiliyetleriniz, bir meslekte başarılı olmanızın en önemli kriterlerinden ama tek kriter diyemeyiz. Uğraştığınız mesleğin gereklerini yerine getirmek ve o konuda yetkin olmak için onun gerektirdiği birtakım bilgilere de sahip olmak gerekir. Bu yüzden spiker/sunucu adaylarına bu meslekte gereken en önemli şartları sıralayalım.

Sunuculuk
Sunuculuk

Spikerliğin ve Sunuculuğun Altın Kuralları

Spikerlik ya da sunuculuk yapmak isteyen birinin bu konudaki kabiliyetinin yanında mutlaka olması gereken şey, onun diksiyonunun düzgünlüğüdür. Bu konuda eksiğiniz olabilir. O halde de, bu eksiği diksiyon eğitimi veren kurumlarla tamamlayabilirsiniz.

Diksiyon eğitiminizi tamamladınız ya da buna ihtiyaç duymayacak kadar diksiyonunuz düzgünse, mesleki eğitim olarak sunuculuk/spikerlik eğitimi de almanız gerekir. Çünkü bu alanın kendine has birtakım kaideleri var.

Altyapınızı oluşturduktan sonra işin mutfağını da tanımak için, bir kanalda staj yapmalısınız. Bu sizin teorikteki bilgilerinizi pratiğe dökmenizi sağlayacak.

Kendi demo kayıtlarınızı edinin. Kendinizi analiz edebilmek, yanlışlarını görmek ve kendinize dışarıdan bir göz gibi bakabilmek için mutlaka spikerlik/sunuculuk eğitimlerinizi kayıt altına alın. Staj yaptığınız kanaldan da bunu talep edin.

Ses tonu sunumlarda etkileyici bir unsurdur. Sesinizi iyi kullanmaya çalışın ve sesinizi bozacak zararlı maddeleri kullanmaktan kaçının.

Ve mutlaka bütün bunların yanında, hangi konularda spikerlik/sunuculuk yapmak istiyorsanız o sahada kendinizi geliştirin. Genel kültürünüzü artıracak okumalar yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.