Seramik Sanatı

Atölye projeleri her zaman farklı tasarımın ve yaratıcılığın adresi olmuştur şüphesiz. Seri üretimden uzak kişiye özel ya da alıcısını bekleyen ürünler atölyelerde işlenir, her bir ayrıntı ile tek tek uğraşılır, zamanınızı çok alır fakat özgün bir ürün ortaya çıkar. Limitli sayıda üretilir olduğundan dikkat çeken farklılıklar karşınıza çıkar. Mekanlara, zamana değişik bakış açıları getirmede öncüdür. Sürdürülebilirliği de elbette tercih edilmesi konusunda diğer çoklu üretimlere göre fark katar.

Atölye Sanatının Ürünleri

Seramik Ürün
Seramik Ürün

Atölye deyince aklımıza zanaat gelir, el emeği gelir, işçilik gelir. Seramik sanatı da bu alanda öncülük eden malzemelerden. Yumuşak kil hamuruna şekil verme sanatı da diyebiliriz. Çünkü farklı tekniklerle işlenen seramik hamuru çeşit çeşit heykellere, dekoratif figürlere ve evimize şenlik katan daha birçok objeye dönüşebiliyor. Minik heykel koleksiyonerliğine başlayacaksanız eğer, sizin için iyi bir malzeme önerebilirim. Polimer kil fimo hamuru. Bu hamur farklı renklerde satılmakla birlikte, istediğiniz şekli verebilir ve değişik küçük heykeller yapabilirsiniz. En büyük avantajı ise 1200 derecelerde ki büyük seramik fırınlarına ihtiyaç duymadan evinizde ki yemek fırınlarınızda pişirebiliyor olmanız. Bu kilin yapım aşamasıyla ilgili internet üzerinde birçok video bulabilirsiniz. Tabi biraz da sabır gerekiyor ki güzel bir sonuca ulaşabilesiniz. Bu hamur ile büyük heykeller çıkarmak isterseniz hamuru fazla almak biraz maliyetli olabilir. Bu yüzden normal seramik hamurunu tercih etmek mantıklı olacaktır. Seramiği pişirdikten sonra farklı renk ve desenlerde ki sırlarla seramiği güzelleştirebilirsiniz. Sırladıktan sonra seramiği tekrar pişirmeniz gerekiyor. Bu arada fırın çalışırken fırını açmamanız gerekir. Fırın soğuduğu zaman seramiklerde çatlamalar yapabilir. Böyle uğraşları sevenler için seramik sanatı çok eğlenceli ve başladığınız zaman bir daha bırakmak istemeyeceğiniz bir zanaattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.