Uyku Felcinin Sebebi

Günlük yaşam içinde beynimiz sürekli bazı kararları almak ve organların çalışmasında rol oynayarak oldukça yorulur. Uyku zamanında insan bedeni içinde birçok organ faaliyetini durdururken bazıları ise faaliyetini yavaşlatır. Durdurmaya en iyi örnek ise gözlerdir. Uyuyan bir kimsenin göz kapağını açsanız bile görme fonksiyonunu yaratamazsını. Uyku felci durumu ise gözlerin dış dünyaya açılması fakat diğer organların uyanıklık hissetmeden duran faaliyetlerini harekette geçirmemesidir. Uyku felci sırasında gözlerinizi açık olmasına rağmen konuşamaz ve kıpırdayamazsınız. Kişi oldukça korktuğu için bu durumda beyin bu korkuyu kullanarak farklı oyunlar oynamaya başlar. Halk arasında karabasan olarak ifade edilen durum uyku felcinden başka bir şey değildir.

Uyku Felci
Uyku Felci

Uyku felcinin sebepleri arasında en çok psikolojik sebepler, stres ve uyku bozuklukları geliyor. Kişinin o dönem de yaşadığı sorunların yanı sıra sıkıntıların geçmesi sonrasından da vücudun verdiği bir tepki olarak yaşanabiliyor.

Uyku Felcinden Kurtulmanın Yolları

Uyku felci denilen ve kişiyi oldukça tedirgin eden durumun henüz net bir tedavisi bulunmuyor. Uyku felcinin sebebi olan psikolojik sıkıntılar, stresten uzaklaşmak, kısa bir tatil, güzle bir masaj gibi bazı etkiler sizi rahatlatabilir. Bunun yanı sıra uyku düzeni de oldukça önemlidir. Her gece yatış ve sabah uyanma saatini belirlemek önemlidir. Fakat gece 12 de yatıp sabah 10 ya da 11 ‘de kalkmak düzen değildir. Sabah en geç 8’ de uyanılması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.