Evde Elma Şekeri Yapılır mı?

Tüm dünyayı etkisine alan korona virüsü ülkemizde de bizleri tehdit etmeye devam ediyor. Bu dönemde evde kalarak zamanı en iyi şekilde değerlendirmek son derece önemlidir. Özellikle okulların da tatil edilmesi ile beraber evde kalma süreci biraz daha sıkıntılı hale dönüşebilirken bunu olumlu olarak değerlendirmek için ise çocuklarınız ile keyif alarak yapacağınız şeylere yer açmanız önerilir. Bu uygulamalar arasında ise elma şekeri yapımı geliyor. Evinizde kendi imkânlarınız ile yapacağınız elma şekerini çocuklarınız ile beraber yaparak hem keyifli zaman geçirebilir hem de güzel ve lezzetli bir atıştırmalık yapabilirsiniz.

ingiliz karbonatı

Evde Elma Şekeri Yapımı?

Elma şekeri yapımında gıda boyası kullanmak istemiyorsanız ama kırmızı renge sahip olan bir elma şekeri yapmak isterseniz kırmızı pancardan yararlanabilirsiniz. Kırmızı pancarı suda kaynatarak kırmızı rengi elde edebilirsiniz.

Doğal gıda boyası ya da normal gıda boyası kullanmadan da hazırlanacak olan şerbet ile elma şekerinizi hazırlayabilirsiniz.

Elma şekeri için öncelikle iki buçuk bardak toz şeker ve bir bardak suyu karıştırıp pişirin. Kaynama sırasında yarım limon suyunu içine sıkın. Bu işlemleri yaparken kaynar suyun içine elmanızı atıp otuz saniye bekletip çıkarın. Böylelikle elma kabuğunda bulunan parafin çıkacaktır. İyice kurutup çöp şişleri takın. Hazırlanan kalın şerbet içine batırıp sonrasında soğumaya bırakın. Renk elde etmek için şerbete boyanızı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.