Şiir Nasıl Yazılır?

Günümüzde pek çok insan içerisinde romantik bir insan barındırmaktadır. Kimi zaman bir olaya, kimi zaman ise bir kişiye ya da kimi zaman bir manzaraya karşı hissedilen güzel duygular kelimelere dökülmek isteyecektir. Bu kelimeler ile hissedilen duyguların daha da iyi anlaşılacağı düşünülmektedir. İşte tam da bu noktada şiir türü devreye girer ve en hassas hisleri yansıtmayı da sağlar. Şiir nasıl yazılır? Sorusu da bu sebeple sıklıkla karşımıza çıkan sorular arasında yer almaktadır. Bizlerde bu sorunuza elimizden geldiğince cevap vermeye çalışacağız. Şiir yazmak pek çok insanın içinde olan ama bir türlü cesaret edemediği durumlardan birisidir. Bu yüzden de şiir yazmadan önce bazı bilgiler edinmekte de fayda vardır.

Şiir yazmak için biçimsellikten ziyade en başta da kelimelere dökeceğiniz hislerinizin olması gerekmektedir. Bu hisleri de keşfettikten sonra şiir yazabilirsiniz. Şiirin ne olduğunu sorduğunuz zaman da “kelimeler kullanılarak yapılan bir resimdir” ya da “kendini ifade etme aracıdır” ya da “güzelliğini teker teker gösteren bir şarkıdır” gibi cevaplar alabiliriz. Bu güzel cevapları görünce de kendinizi bir şiir aracılığıyla ifade etmek de isteyebilirsiniz. Sizlere şiir yazma konusunda bazı bilgileri aktaracağız. Bu bilgiler ise şu şekildedir;

  • Şiir yazabilmek için öncelikle hislerin ve düşüncelerin olması gerekmektedir. Şiirlerinizi okuyacak olan kişilerin bu hisler ile bütünleşip bütünleşmeyeceğinden de emin olmanız gerekir.
  • Daha sonra da biraz araştırma yaparak şiir yazım türlerini gözden geçirmeniz gerekir. Örneğin; her duyguyu kafiyeli şiirler ile anlatmanız mümkün değildir. Bu sebeple de şiir yazım türü ve anlatmak istenilenlerinde bir uyum içinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Tıkandığınız zamanlarda ise bazı şairleri örnek alabilirsiniz. Yeni şiir yazanlar basit şiir yazan şairleri örnek alarak da onlar gibi çalışmalar da yapabilir.
  • Şiir yazarken, sürekli aynı şeyleri yazmamak gerekir. Farklılaşmak yeteneğinizi de bu şekilde geliştirebilirsiniz.
  • Acele etmemek de en önemli kurallardan bir tanesidir. Şu şiiri hemen bitireyim diye düşünürseniz oldukça özensiz bir şey ortaya çıkacaktır. Gerekiyorsa 1 ay bekleyin ve düzgün bir eser ortaya çıkarın.
  • Şiir yazarken, sözcükler arasında da kesinlikle ahenk olması gerekmektedir.
  • Şairlere örnek almak gerekir. Ancak kesinlikle taklit edilmemesi gerekir.

Şiir yazarken bu konulara dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Eğer ki şiir yazmak istiyorsanız bu hususları okuyarak dikkat etmenizi de tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.