Sivas Ziyaretinde Görülmesi Gereken Yerler

Anadolu’nun en şirin kentlerinden birisi Sivas’tır. İnsanı, doğası ve mutfağı ile farklı özelliklere sahip olan Sivas’ta ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler vardır. Sivas’ta görülmesi gereken yerlerin en başında çifte minareli medrese gelir. 1271 yılında yapılan medrese Sivas’ın merkezinde bulunmaktadır.

çifte minareli medrese
çifte minareli medrese

Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile dikkat çekmektedir. Sivas ziyaretinde görülmesi gereken ikinci yer ise Buruciye Medresesidir. İlmiye çalışmaları ve Selçuklu taş oymacılığının yer aldığı medrese de 1271 yılında yapılmıştır. Sivas ziyaretinden görülmesi gereken yerlerden birisi de milli mücadele yıllarında çok önemli kongrelerin yapıldığı Sivas Kongre merkezi olmuştur.

Selçuklu Tarihinin Sırlı Dünyasının Eserleri Burada

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele için anadolu da başlattığı seferberlikte çok önemli yere  sahip Sivas’ta ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi de Gök Medrese olmuştur. Türk mimarisi ve süslemesi gök medresede gözler önüne serilmiştir.  Tarihi ve turistik gezilerde görülmesi gereken yerlerden birisi de Ulu Cami olmuştur. Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II.Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melikşah tarafından 1196 yılında yaptırılmış camiidir.

gök medrese
gök medrese

Sivas ziyaretinde görülmesi gereken bir başka yer ise Kangal Balıklı Kaplıca olmuştur. Yanık, sivilce ve yara gibi konuların iyileşmesinde çok büyük öneme sahiptir. Gürün Gökpınar Gölü, Gürün Şuğul Vadisi, Gemerek Sızır Şelalesi, Zara Tedürge Gölü Sivas ziyaretinde yapmanız ve görmeniz gereken yerlerden birisidir. Hafik Gölü ve Eğri Köprü de fırsat bulunması gereken yerlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.