Tech Neck Modern Zamanın Hastalığı

Akıllı cep telefonu ve tabletler sayesinde günlük hayatımız birçok anlamda düzene girmiş olmasına nazaran birçok zararları ile de sağlığımızı olumsuz anlamda etkiliyor. Akıllı cep telefonu ve tabletlerden yansıyan ışığın insan beyninde algısı sonucun uykusuzluğa ve bunla beraber birçok hastalığa sebep olduğu biliniyorken aynı zamanda Tech Nech hastalığı da teknolojik gelişmelerin sonucunda ortaya çıktı.

Tech teknoloji ve Nech ise boynun kısaltması olarak belirlenen bu hastalık sonucunda boyun ve omuz ağrılarının yanı sıra boynun ön kısmında kırışık oluşumları gözlemleniyor. Teknolojik gıdı adı da verilen bu hastalık 20 yaşlarda itibaren görülmeye başladı.

Nasıl Korunabiliriz?

Henüz teknolojik gıdınız oluşmadıysa ya da boynunuz da ağrı veya kırışmalar meydana gelmedi ise mümkün mertebe akıllı cep telefonu ya da tabletinizi az kullanmaya başlayın. Kullanma zorunluluğunuz olduğunda her beş dakikada bir ekrandan uzaklaşıp boynunuzu arkaya doğru eğin.

Tatilde, otobüste ya da herhangi bir şekilde elinizin boş kaldığı her an cep telefonunuza yönelmeyi bırakın.

Mobil cihazınızı kullandığınız zaman boynunuzu aşağı eğmek yerine cihazı göz hizanıza getirin.

Rahatlama hareketleri yapın. Bunun için önce arkaya son ra öne başınızı eğin sonrasında kulağınızı omzunuza değecek kadar eğin. Bu durumu iki omuz içinde yapın. Bu hareketi uzun süre akıllı cep telefonu ya da tablet kullanımınızda verdiğiniz beş dakika aralık zamanda yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.