Teknoloji Bağımlılığını Kontrol Etmenin 5 Etkili Yolu

Gözlerimiz teknoloji ekranlarımıza yapıştı, gerçek sosyal etkileşim şansını özlüyoruz ve gittikçe yalıtılmış hayatlarımızda uzlaşma fırsatları ortadan kalkıyor. Bunun farkında olmak en önemlisi ise de bu 5 yol, teknoloji bağımlılığınızı kontrol etmenizi sağlayabilir.

  1. Teknoloji tatili ilan et

Ona, teknoloji detoksu veya inzivaya çekilme deyin ya da en çok cazip olanı yapın ve belirli bir süre teknolojiden uzak durmayı deneyin. İyi bir kitap okuyun, ailenizle masa oyunu oynayın veya dışarı çıkın ve doğayla yeniden bağ kurun.

  1. Telefonu uzak tutun

Yemekler sırasında insanların telefonlarını masanın üstünde olması nadir değildir. Bu davranışın gönderdiği mesaj; yemekte bulunan insanlara daha az değer verildiğini gösterir. Bunun olmasına izin vermeyin.

  1. Yatak odasına telefon taşımayın

Uyku yakınındaki telefon, sizi elektromanyetik radyasyona maruz bırakır ve uykunuzu potansiyel olarak rahatsız eder. Uyuyacağınız zaman sosyal medya güncellemeleri ve iş e-postaları almak zorunda değilsiniz. Nadiren acil bir durum sabaha kadar bekleyemez.

  1. Kesintileri sınırlayın

Telefonunuzu veya e-postanızı kontrol etmenizin nedenlerinden biri de yeni bir güncelleme veya mesaj geldiğinde telefonunuzun uyarısıdır. Bunun basit bir çözüm var; bildirimleri kapatın, ardından, yalnızca seçtiğinizde sosyal medyanıza veya gelen kutusuna girersiniz.

  1. Dijital olarak ayırın

Telefonunuzu iş veya acil durumlar için kolunuzun ulaşabileceği bir yerde tutmanız gerekiyorsa, bir ‘uygulama ayrıştır’ indirmeyi düşünebilirsiniz. Bu uygulamalar, telefonunuzu yalnızca belirli bir süre mesajlaşma ve telefon görüşmeleri için çalışacak şekilde programlamanıza izin verir.

Teknoloji kullanımınızı daha dikkatli bir hale getirmek, hayatınızı dengede tutmanıza yardımcı olabilir ve çevrenizdeki gerçek dünyadan daha fazla yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.